Geliştirilen Endüstriyel Tasarımlar


Geliştirilen Endüstriyel Tasarımlar kendi içinde belli özelliklere ve bu özelliklerin arkasında bir planlamaya ve belli bir aşamaya sahiptir. Geliştirilen bütün Endüstriyel ürünlerde bir tasarım olgusu yer almaktadır.Tasarımlar daima bir problemi çözmek için tasarlanırlar.

Endüstriyel bir Tasarım geliştirebilmek için insanların günlük hayatta karşılaştıkları sorunları iyi tespit etmek ve iyi bir gözlemci olmamız gerekir. Tespit ettiğimiz bir sorun alanında bir ürün geliştirmek istiyorsak belli aşamalarda bu ürünümüzü tasarlamalıyız. Bu aşamalarımız;

1) Problemin tanımlanması: Bir problemin sorunun çözümünde ilk aşama o sorun hakkında bilgi sahibi olmaktır. Bu sorunu açıklarken alışılmış düşünce sistemlerinin dışına çıkmamız gerekir.
2) Bilgi toplama: Yapacağımız tasarım alanında bir başlangıç yolu bulabilmek için o sorun hakkında geniş bir bilgiye sahip olmamız gerekmektedir.
3) Üretkenlik: Sorunu tespit eden ve tasarlayacak olan kişi konu ile ilgili araştırmalar yapmalı,anketler düzenlemeli,yeni fikirlere açık olmalı ve üretici bir düşünceye sahip olmalı. Üreticilik Tasarım aşamasının en önemli bölümüdür çünkü ürettiğimiz ürün ne kadar orjinal olursa beğenilme oranıda o kadar yüksek olacaktır.Tasarımcı tasarlayacak olduğu ürünü bir kağıda eskizlerini çizmelidir ve daha sonra üreticilik aşamasına geçmelidir.
4)Çözüm bulma: Yapmış olunan araştırma ve anketler neticesinde edinilen sorunlar tespit edilmeli ve bu sorunlara çözüm bulunmalıdır. Bulunan çözümler daha sonra detaylı bir şekilde taslak haline getirilmelidir.
5)Uygulama: Bu kısımda ise belli bir aşamalardan kriterlerden geçmiş olan ürünümüzü uygulamaya sokmalıyız.

Süreçte edindiğimiz istatistikler anketler ve bunlar sayesinde oluşturduğumuz taslaklar ile ürünümüzü uygulama aşamasına almalıyız.Bu kısımda aşağıda ki aşamalara dikkat etmeliyiz;

1) Taslak aşamasında edindiğimiz fikirler ortaya konularak ürünümüz uygulamaya sokulmalıdır
2) Çalışmalar belirli bir olgunluğa erişmeden herhangi bir seçme yoluna gidilmemelidir.
3) Her tasarım için en az bir taslak önceden hazırlanmalıdır.
4) Mümkün olduğu kadar basit ve net bir tasarım yapabilmek için, tasarımın çözümünde üç boyuta geçerken çizgi, yön, doku, oran- orantı ve renkten oluşan görsel öğeler kullanılmalıdır.
5) Kullanılan görsel öğeler yeni bir bütünü meydana getiren esas parçalar olduğu için kullandığımız ögeleri seçerken dikkatli olmalıyız.
6) Tasarım ulaşacağı kitleyi düşünerek ürün tasarlanmalıdır.
7) Neyi hangi fiyata satabileceğini, neyi niçin satamayacağımızı iyi tespit etmeliyiz.
8) Biçim ve dekorda farklı kitleleri hedeflemeliyiz.Bu aşamalarımız doğrultusunda Endüstriyel Tasarımımız üretilmelidir veya protip modeli oluşturulmalıdır.

Mehmet Emrullah İNCEARIK //

Advertisements

Bir cavab yazın

Sistemə daxil olmaq üçün məlumatlarınızı daxil edin və ya ikonlardan birinə tıklayın:

WordPress.com Loqosu

WordPress.com hesabınızdan istifadə edərək şərh edirsinz. Çıxış /  Dəyişdir )

Google+ foto

Google+ hesabınızdan istifadə edərək şərh edirsinz. Çıxış /  Dəyişdir )

Twitter rəsmi

Twitter hesabınızdan istifadə edərək şərh edirsinz. Çıxış /  Dəyişdir )

Facebook fotosu

Facebook hesabınızdan istifadə edərək şərh edirsinz. Çıxış /  Dəyişdir )

w

%s qoşulma