Statik ve Dinamik Web Uygulamaları


Yine ben yine bir yazı :) Bugün sizlere Web uygulamaları üzerinde biraz bilgi vereceğim.

Statik ve Dinamik Web Uygulamaları Nedir ?

Web Uygulama : Herhangi bir grafik tasarım programıyla veya web programlama editörleri ile geliştirebileceğimiz, kişiye veya bir kuruma hitap eden web yazılımlarının hepsi birer web uygulamadır.

Öncelikle şunları bilmenizde fayda olacağını düşünüyorum ;

1- Web Uygulamaları geliştirirken kullanabileceğimiz grafik tasarım programları nelerdir ?

Photoshop : Pixel tabanlı bir programdır. Fotoğraf,  grafik-web tasarım,  banner, icon, logo vs.. gibi ufak tefek tasarım çizimlerinde kullanılır, geniş bir kitleye hitap etmektedir.
Fireworks : Web tasarım ve animasyonlar hazırlamaya imkân veren gelişmiş bir grafik programıdır.
Flash : Flash programı ile yapılamayacak şey yoktur desem yeridir. :)
corelDRAW : Vektör tabanlı bir programdır. Photoshop bilmeyen kullanıcılar genelde bu programda tasarımlarını hazırlarlar.
Magic flare : Flash animasyonlar geliştirip, geliştirdiğimiz dosyaları da HTML olarak export ettiğimiz için bu programlada web uygulamalar geliştirilmektedir.

Yukarıda bahsettiğim grafik programları web tasarım yaparken en çok  tercih edilen programlardır.

2- Web Uygulamaları geliştirirken kullanabileceğimiz web editörleri nelerdir ?

Frontpage : Döküman dosyaları ve web site geliştirebileceğimiz Microsoft Office’nin sunmuş olduğu bir web tasarım editörüdür.
Dreamveaver : Asp,Php,Asp.Net,CSS,JAVA vs.. vs.. üzerine web uygulamalar geliştirirken kullandığımız her dile hitap eden bir web editörüdür.
Vısual Studio : .NET teknolojisi ile web siteleri geliştirebilmek için kullandığımız editörler. Bu program ile aklınıza gelmedik uygulamalar geliştirebiliriz.
Microsoft Expression Web : CSS/XHTML,  ASP.NET, Javascript vs.. web siteleri oluşturmaları için kullandıkları profesyonel bir tasarım aracıdır

Yukarıda bahsettiğim editörler web sitesi geliştirirken en çok  tercih edilen editörlerdir.

İnternet ortamında web siteleri yaparken bu web sitelerininde kendi aralarında ikiye ayrıldıklarını görürüz. Bunlar statik ve dinamik web siteleridir. İkiye ayrılması demek size farklı bir izlenim bırakmasın her ikisinde de site hazırlar ve yayınlarsınız. İkiside eşittir buraya kadar. Sizlere statik ve dinamik site nedir, hangi diller ile geliştirilir? Örnekler ile açıklıyayım..

Statik Web Uygulamaları;
Geliştirmiş olduğumuz web sitesinde güncelleme gerekmiyorsa, daha düşük maliyetler sunmak için, statik sayfalar ile tasarım yapılır. Sürekli güncelleme gerektirmeyecek web siteler yapmamız istendiğinde statik web siteleri tercih edilmektedir.

Anlamanız için şöyle bir örnek vereyim size ;
Bir site yaptınız ; bu site statik bir site, sitenin bir bölümünde ufak bir değişiklik yapılması gerekiyor ve bu değişikliği yapabilmeniz için bilen biri olmalı veya siteyi yapan kişi tarafından yapılmalıdır. Onun dışında bilmeyen biri müdahale ettiği takdirde sitenin dosyaları bozulabilir.  Statik siteler oluşturulurken kullandığımız diller genellikle HTML’dir, yada sadece resimlerden oluşmuştur site. Kısa ve öz olarak statik site kullanıcı olmadan değiştirilemiyen, güncellenemeyen diyebiliriz.

Dinamik Web Uygulamaları;
Geliştirmiş olduğumuz web sitesinin sürekli güncellenmesi gerekiyorsa, dinamik sayfalar ile tasarım yapılır. Sürekli güncellenmesi gerekiyorsa ve sürekli değişiklikler kullanıcı tarafından yapılması, kaydedilmesi gerekiyorsa o zaman amaca uygun bir dinamik web sitesi geliştirilmelidir.  Bu güncellemeleri ve değişiklikleri kullanıcının bir panel aracılığı ile yapması gerekir. Bu yüzden dinamik bir site hazırlanırken programlama alt yapısı ve bir yönetim paneli olması durumundadır. Bu yapıdaki siteler daha güncel sitelerdir nedeni ise değişiklikler hızlı yapılarak sitenin daha güncel kalması sağlanır.

Anlamanız için şöyle bir örnek vereyim ;
Bir müşteri sizden bir haber sitesi istedi ve bu haber sitesine günlük güncel haberleri eklemeniz gerekecek. Bu istenilen siteyi statik yaparsanız; her gün dosyaları değiştirmeniz, düzenlemeniz gerekecek ve bu sizin zamanınızın oldukça büyük bir bölümünü alacaktır fakat bir dinamik haber web sitesi geliştirdiyseniz panel aracılığı ve uygun programlama alt yapısı ile bu sorunu kolaylıkla ortadan kaldıracaksınız. Ufak bir zamanda sitenizi hızlı güncelleyebileceksiniz.  Dinamik siteler oluştururken en çok kullandığımız diller genelde server tabanlıdır : PHP,ASP,ASP.NET,CFM,JSP teknolojileridir. Kısa ve öz olarak dinamik siteler kullanıcıya hitap eden, hızlı güncellenebilen diyebiliriz.

Dinamik ve Statik Web Siteleri Arasındaki Fark ?

Aralarında ki farkı size tek bir örnekle açıklıyacağım anlamanız açısından;

Ürün satan bir pazarlama firmasısınız, web tasarımdan anlamıyorsunuz ve e-ticaret sitesi yaptırmak istiyorsunuz. Bir web tasarım şirketine giderek bu işi yaptıracaksınız. Adamlar size siteyi bir süre sonra hazırlayıp verdi ;
Bu site statik bir web sitesi olursa ; her değişimde bilenlere müracat etmek zorunda kalacaksınız ve yavaş bir güncelleme ile sitenizin hitide düşecek.
Bu site dinamik bir web site ise ; size hazırlanan panel aracılığı ile siteniz üzerinde her işlemi yapabilirsiniz.
Web uygulama nedir , dinamik , statik web siteleri nedir ve aralarındaki farklar nedir?

Advertisements

Bir cavab yazın

Sistemə daxil olmaq üçün məlumatlarınızı daxil edin və ya ikonlardan birinə tıklayın:

WordPress.com Loqosu

WordPress.com hesabınızdan istifadə edərək şərh edirsinz. Çıxış / Dəyişdir )

Twitter rəsmi

Twitter hesabınızdan istifadə edərək şərh edirsinz. Çıxış / Dəyişdir )

Facebook fotosu

Facebook hesabınızdan istifadə edərək şərh edirsinz. Çıxış / Dəyişdir )

Google+ foto

Google+ hesabınızdan istifadə edərək şərh edirsinz. Çıxış / Dəyişdir )

%s qoşulma