Tasarimlarimizda Reng Kullanimi


Bir çok tasarımcının takıldığı kilit noktalar vardır. Bu noktalardan birisi çizmiş olduğumuz tasarlamış olduğumuz resimlerde kullandığımız renk uyumudur.

Unutmamalıyz ki yapmış olduğunuz tasarım ürünlerinin kalitesini meydana çıkaran kullandığımız renklerdir. Grafik tasarımcıların vazgeçilmez silahları renklerdir. Rengi doğru kullanan tasarımcılar başarılı tasarım oluşturma yolunda devamlı öndedir. Fakat renk hakimiyeti, renk zevki ve renk bilgisi olmayan bir insan hiçbir zaman bir yol kat edemediği gibi piyasada bu alanda uzmanlaşmış arkadaşlarında önünü kapamaktan başka hiçbir şey yapamazlar. Bir çok tasarımcı tasarımlarında ruh haline hitap eden renkler kullansa da bir o kadar tasarımcıda renkleri kafasına göre kullanmakta. Yaptığımız tasarımı ön plana çıkaran üzerinde kullandığımız renkler ve bu renklerin uyumudur mesela mevsimlerde olduğu gibi her mevsimin bir anlamı ve insan psikolojisinde de bir yeri vardır. Renkler insanları heyecanlandırır, üzer veya mutlu edebilir.
Renk uyumunun yanında çalışmamızda kullandığımız görsel öğeler de düzgün ve sade bir şekilde kullanmak önemlidir. Renk uyumunu nasıl yapabileceğiniz, kullandığınızda sitenizin nasıl görüneceğine dair fikirler verebilen bir kılavuz bir tasarımcı için her zaman bir hazine değerindedir. COLOR DESİGNER isimli siteyi bilmeyen tasarımcı yoktur herhalde.Bu site hangi rengin hangi renkle uyumlu olduğunu ve seçtiğiniz renklere uyumlu renkleri size RGB ve CMYK kodları ile veren bir web uygulamadır.Dinamik bir renk kılavuzu diye adlandırabiliriz aslında.

Örneğin Kırmızı tonlarında bir çalışma yaptık üzerine birkaç nesne ekleyerek farklı uygulamalar katmamız gerekiyor saatlerce zamanınızı harcayıp renk uyumunu sağlamak için uğraşmamıza gerek yok yukarıda bahsettiğim siteye girerek kırmızı rengi seçin ve bu site size kırmızı ile uyumlu kullanılabilecek renkleri getirsin kodları ile beraber.

Gördüğünüz gibi rengimizi seçtik ve seçtiğimiz renkle eş değerde ona benzer tüm renkleri getirdi.

Light Page Example özelliğimiz ile Bu renklerin web sitesinde nasıl uyumda olması gerektiğinide bu program bize vermektedir.

Gördüğünüz gibi Light Page Example özelliğimi kullanarak bana bir web sayfası oluşturdu ve renkleri kendisi dizayn etti ve bize sundu.

Bir renk çalışması yaparken ya da tasarımlarımıza renk belirlerken bu alanda işinizi kolaylaştıracak bu ve buna benzer bir çok site var. Eğer iyi bir araştırmacıysanız birkaç saatlik işi birkaç dakikada halledebilirsiniz.

Mehmet Emrullah İNCEARIK //

Advertisements

Bir cavab yazın

Sistemə daxil olmaq üçün məlumatlarınızı daxil edin və ya ikonlardan birinə tıklayın:

WordPress.com Loqosu

WordPress.com hesabınızdan istifadə edərək şərh edirsinz. Çıxış /  Dəyişdir )

Google+ foto

Google+ hesabınızdan istifadə edərək şərh edirsinz. Çıxış /  Dəyişdir )

Twitter rəsmi

Twitter hesabınızdan istifadə edərək şərh edirsinz. Çıxış /  Dəyişdir )

Facebook fotosu

Facebook hesabınızdan istifadə edərək şərh edirsinz. Çıxış /  Dəyişdir )

w

%s qoşulma