MBA Derecesi Ne Kazandırır?


MBA, ya da tam adıyla İşletme Yüksek Lisansı derecesi almak pahalı olabilir. Bundan dolayı MBA ile ilgilenenler ödedikleri paranın geri dönüşünü dikkate alırlar.

MBA derecesi neyi garanti eder?

Ne yazık ki, MBA derecesi almış olmak size herhangi birşeyi garanti etmez. Bir MBA programına başladığınızda kimse size programın bitiminde daha fazla kazanacağınızı söyleyemez. Genelde söylenen şudur: “MBA yapanların, MBA yapmayanlardan daha fazla kazanması olasıdır”

MBA derecesine sahip olanların ortalama geliri aynı özelliklerde MBA derecesine sahip olmayanlara göre ortalama %35 daha fazladır. Günümüzün kırılgan ekonomik koşulları göz önünde bulundurulduğunda hiç de azımsanmayacak bir fark. Tabii ki, kazancınızı etkileyen tek unsur almış olduğunuz MBA derecesi değildir. Çalıştığınız yerden, iş tanımınıza hatta MBA derecesini almış olduğunuz üniversiteye kadar pek çok etmen kazancınızı belirler.
Ne tür MBA programları vardır, MBA Çeşitleri

Tam-zamanlı MBA: İki akademik yılı kapsar. Öğrenciler makul bir çalışma tecrübesi ile kabul edilirler. Normal üniversite öğrencileri gibi dersler haftaiçi verilir.

Yarı-zamanlı MBA: Genelde 3 yıllık bir süreyi kapsar. Dersler haftaiçi akşamları veya haftasonları verilir. Öğrencileri genel olarak tam-zamanlı bir işte çalışanlardır.

Hızlandırılmış MBA: İki yılık bir süreyi kapsar. Ders yükü tam-zamanlı ve yarı-zamanlı programlara göre daha ağır, sömestr ve yaz tatili araları ise daha kısadır.

Executive MBA: Yönetici konumndaki kişilerin eğitim ihtiyacını karşılamak için hayata geçirilmiş programlardır. Katılımcıları ortalama 10 yıl ve üzerinde çalışma tecrübesine sahip orta veya üst düzey yöneticilerdir. Eğitim süresi 2 yıl veya biraz daha kısadır.

MBA derecesini nereden almalıyım?

En iyi MBA derecesini hangi üniversitelerin verdiğine yönelik çeşitli sıralamalar var. Fakat tüm sıralamalarda değişmeyen şey ABD’deki üniversitelerin ezici üstünlüğü. İşte o sıralamalardan biri:

Harvard Business School (A.B.D.)
INSEAD (Fransa)
IMD (İsviçre)
MIT: Sloan School of Management (A.B.D.)
Stanford University Graduate School of Business (A.B.D.)
University of Pennsylvania: Wharton Business School (A.B.D.)
University of Chicago Graduate School of Business (A.B.D.)
Columbia University Graduate School of Business (A.B.D.)
London Business School (A.B.D.)
Northwestern University: Kellogg Business School (A.B.D.)

Son olarak şunu söyleyebiliriz: Kariyer basamaklarını MBA diploması ile tırmanmak, MBA diploması olmadan tırmanmaya göre daha kolaydır.

Bir cavab yazın

Sistemə daxil olmaq üçün məlumatlarınızı daxil edin və ya ikonlardan birinə tıklayın:

WordPress.com Loqosu

WordPress.com hesabınızdan istifadə edərək şərh edirsinz. Çıxış / Dəyişdir )

Twitter rəsmi

Twitter hesabınızdan istifadə edərək şərh edirsinz. Çıxış / Dəyişdir )

Facebook fotosu

Facebook hesabınızdan istifadə edərək şərh edirsinz. Çıxış / Dəyişdir )

Google+ foto

Google+ hesabınızdan istifadə edərək şərh edirsinz. Çıxış / Dəyişdir )

%s qoşulma