Özgeçmiş Hazırlamak


Size burada belki de hiç bir sitenin bahsetmediği CV (Özgeçmiş) Hazırlarken dikkat etmeniz gereken hususlardan bahsedeceğim. Bu bilgiler yeni güncellendi ve yaratıcı olmak zorundasınız. Asıl konumuz bunlar üzerine kurulu. Size aşağıda vereceğim yöntemlerle özgeçmiş hazırlarsanız daha profesyonel cv hazırlayabilirsiniz. Adım adım başlayalım;

1. YARATICI kelimesi asla özgeçmişinizde bulunmasın.

 

Neden yaratıcı kelimesi? Dünya’nın en büyük iş sosyal ağı olan linkedin geçtiğimiz günlerde bir açıklama yaptı. Özgeçmiş hazırlarken nelere dikkat edilmelidir yazısının ilk maddesi buydu. Bu kadar ayrıntılı ve önemli bilgiyi biz de ilk sıraya koyduk. Dünya’da CV hazırlarken en çok bu kelime kullanılmaktadır. Bu kelime de işverenler üstünde olumsuz etki yaratmaktadır. Bu istatistikler ile ortaya konulmuş ve ispatlanmıştır. “Ben çok yaratıcıyım, Yaratıcılık benim işim, Kimsenin düşünemediği şeyleri düşünüyorum vs.” gibi cümleler kurmayın.

 

2. Tasarımı koyu renkte seçmeyin.

 

Bir işveren size ait olan bir belgeye baktığı zaman ilk gördüğü olay tasarımıdır. Görme işleminden sonra ilk notunuzu alıyorsunuz. Burada puanınızı 100 üzerinden hesaplaya çalışırsak en çok puana sahip özellik budur. 20 puan bu bölümden kapabilirsiniz. Sadelik ve yaratıcılık çok önemlidir. 1. konuda yaratıcı kelimesini kullanmayın demiştim. Burada yaratıcıyım deyin demiyorum. Yaratıcılığını sadece bu bölümde gösterebilirsiniz. Sadeliğine önem verin. Yazıların çok net okunmasını da sağlayın. Yazı rengi ve arkan plan rengini aynı tonlarda seçmemeye çalışın.

 

3. Tasarım şekli işiniz ile ilgili olsun.

 

Can alıcı nokta bu. Herkes özgeçmiş hazırlarken bir microsoft word sayfası açıyor. İşte google arama motoruna örnek cv yazıyor, indiriyor. Sadece isim bölümünü değiştiriyor ve veriyor. Bu çok standartlaşma olarak algılanıyor ve ilk puanınız eksi olarak size geri dönüyor. Bütün düşüncelerinizi bu kategori için ayırın. Bir örnek vermek gerekirse; diyelim ki siz bir tekstil firmasına gireceksiniz. Bu şirket sizden bilgilerinizin bulunduğu bir belge talebine girdi. Ne yapacaksınız? Office’den bir word belgesine isim soy isim mi yazacaksınız? Büyük ihtimal öyle yapacaksınız. Çünkü bu süregelen bir yanlıştır ve hala yapılmaya devam etmektedir. Şöyle düşünün. Tekstil firmasına başvuru yaparken tekstile bağlı bir şekilde bu belgeyi verseniz nasıl olur sizce? Nasıl yani demeyin, alttaki resme bakın lütfen.

degisik cv Özgeçmiş Hazırlamak

 

Bakın bu bir özgeçmiş örneğidir. Tasarımı dikkatinizi çekti mi? Bir bayan tekstil, kumaş sektörüne iş başvurusu yapıyor. CV olarak ise bunu kumaşın üstüne nakışlıyor ve belgeyi öyle veriyor. Siz kendinizi işveren olarak düşünün. Bir yanda yığınlarca word belgesi, bir yanda da böyle yaratıcı bir şey. Kimi işe alırsınız? Bende öyle düşünmüştüm.

 

4. Mail adresiniz şaşırtıcı olsun.

 

Bir diğer şaşırtabileceğiniz konu ise elektronik posta adresiniz. İsminiz Mustafa ise “mustafa2346@hotmail.com” şeklinde bir mail yazmayın. Bir mühendislik firmasına başvuru yapacaksınız diyelim. isminizsoyisminiz.com adında bir alan adı kaydı yapın. “mail@isminizsoyisminiz.com” şeklinde bir mail adresi yazın. Veya “mustafa@engineer.com” , “mustafa@muhendis.com” gibi mail adresleri almanın yollarına bakın, ikinci darbeyi de bu bölgede vurun. Şaka yapmıyorum, çok etkilidir. Burada birde çok ince bir nokta var. Alacağınız mail adresini kodlayabileceğiniz bir şey yapmayın. Tek tek harf okumak yerine komple bir cümle kurduğunuz zaman anlaşılabilir bir mail adresi olsun.

 

5. İsminiz üst köşelerde olmalı.

 

Bu belge de isim, soyisim, yaş gibi bilgiler vereceksiniz. Bu bilgileri sağ üst veya sol üst köşeye yerleştirin. Sayfanın ortasına yazmayın. Bu da istatistiksel olarak eksi puan almanıza yeterli bir sebeptir.

 

6. Eğitim bilgilerinizi kronolojik sıralayın.

 

Tam tarih vererek bunu yapmaya çalışın. 1995 yılında mezun oldum yerine; 05.03.1995 şeklinde kullanın. Bir çok okuldan mezun olduysanız bunu kronolojik sıralamaya koyun. Yani tarihler arka arkaya olsun,

 

Yanlış Kullanım Doğru Kullanım
10.10.2010 15.08.2010
20.02.2011 10.10.2010
15.08.2010 20.02.2011

 

7. İş/Staj bilgilerinizi ekleyin.

 

Bundan önce nerelerde çalıştığınızı(varsa staj yaptığınız yerleri) mutlaka yazın. Tarihlerini de yine kronolojik sıraya göre belirtin. Bu bölümde sizlere mülakat aşamasında sorular sorulabilir. Neden ayrıldınız? İşinizi seviyor muydunuz? Problem neydi? gibi gibi sorular.

 

8. Özellikleriniz neler?

 

Bu bölümde mutlaka bildiğiniz bütün programları/işleyişi/sizden yararlanabilecekleri her şeyi yazın. Düzeyini de belirtin. Microsoft Office, PhotoShop, Adobe After Effects her neyse ise kendi sektörünüz ile ilgili şeyler yazacaksınız. Daha sonra düzey kısmında “İleri, Orta” şeklinde 2 seçenek oluşturun ve seviyenizi buna göre yazın. Yalan yanlış bilgiler vermekten çekinin.

 

9. Sertifikanız var mı?

 

Başvurduğunuz iş ile ilgili olsun veya olmasın önceki tarihlerde almış olduğunuz bir sertifika bir belge varsa bunu da mutlaka belirtin. O sertifikayı evinizde vitrinde veya sandıkta saklamak için almadınız. Bunu kullanın. Size pozitif getiriler sağlayacaktır. Aşçılığa bile başvuru yapıyorsanız ve bilgisayar sertifikanız varsa onu da belirtin. Zararı olmaz, faydası olur.

 

10. Referanslarınızı iyi seçin.

 

Eğer ki o başvurduğunuz iş sizin için mutlaka olmalıysa CV’yi inceleyecek kişiyi biraz araştırmanız gerekiyor. Adını ve soyadını öğrenin. Küçük bir araştırma yapın ve size referans olabilecek bir kişi bulun. Bu her ne kadar doğru bir yol değil ise de işe yarıyor. Türkiye şartlarında torpil yasak falan derler de inanmayın bu hikayelere. Başvurunuz kusursuz olabilir, 100 üzerinden 100 puanlık da olabilir. Fakat sizin bir rakibiniz patronu tanıyorsa bunların hiç bir önemi yoktur. Öyle yok ben kendi özelliklerim ile seçilirim ayaklarına da girmeyin. Pek akıllıca bir iş değil bu. Ki zaten adamlar akıllı birini arıyor. Siz de bu konuda akıllı olun, asabiyetinizi yerler orada.

 

Geçmişiniz güzeldir inşallah =) İyi baş vurular dilerim.

Advertisements

Bir cavab yazın

Sistemə daxil olmaq üçün məlumatlarınızı daxil edin və ya ikonlardan birinə tıklayın:

WordPress.com Loqosu

WordPress.com hesabınızdan istifadə edərək şərh edirsinz. Çıxış /  Dəyişdir )

Google+ foto

Google+ hesabınızdan istifadə edərək şərh edirsinz. Çıxış /  Dəyişdir )

Twitter rəsmi

Twitter hesabınızdan istifadə edərək şərh edirsinz. Çıxış /  Dəyişdir )

Facebook fotosu

Facebook hesabınızdan istifadə edərək şərh edirsinz. Çıxış /  Dəyişdir )

w

%s qoşulma