Müşterilerin web tasarımcıda aradığı 5 özellik


Aslında başlığı “5 maddede freelance tasarımcı” şeklinde kısaltabiliriz. Çünkü burada web tasarımcıdan kastım özellikle freelance tasarımcılar. Ve bu makalede bahsettiğim müşterilerin aradığı özelliklere dikkat ederek en iyi freelance tasarımcılardan biri olma yolunda ilerleyebilmeniz mümkün. Öyleyse freelance tasarımcılar olarak bu makaleyi iyi bir freelance tasarımcıda olması gereken özellikler şeklinde değerlendirerek okuyabilirsiniz.

Bir müşteri ile anlaşıp, tasarım, site kurulumu ve sonrasındaki teknik destek aşamalarında müşterilerinizle aranızda olması gereken ilişki konusunda hiç özeleştiri yaptığınız oldu mu? Olaya bir de şu yönüyle bakalım. Uzun süredir web tasarımı yaptığınız halde, şimdiye kadar bir müşterinizin tavsiyesi ya da referansı ile başka bir müşteri kazanmadıysanız, artık oturup özeleştiri yapma vaktiniz gelmiş demektir.

Tasarımlarınız bir yana, freelance tasarımcılarda olması gereken nitelikler ve müşterilerinizle aranızda olması gereken ilişki konusunda değerlendirme yapıp, kendinizi bu konuda geliştirerek ve yenileyerek onların gözünde daha iyi bir itibar kazanabilirsiniz.

Bu konuda dikkat etmeniz gereken özellikler, aynı zamanda müşterilerin freelance tasarımcılarda aradığı özelliklerdir. Ve bu özellikleri 5 ana başlıkta toplayarak bu konuda neler yapmanız gerektiğine göz atabiliriz.

Sorumluluk


Çalışma takviminizi her müşterinize özel bir sorumlulukla oluşturmanız gerekir. Hiç bir müşteriniz,  daha büyük bir proje üstünde çalıştığınız için kendi sitelerinin gecikmesini istemez. Müşteriniz, kendisinin her zaman sizin için önemli olduğunu hissetmek ister. Bu nedenle bütün müşterileriniz sizin gözünüzde aynı önem seviyesine sahip olmalı ve her biri ile özel bir sorumluluk bilinciyle çalışmanız gerekmektedir.

O an hangi müşteriniz için çalışıyorsanız,  o müşterinizin, kendinizi o işe adadığınızı hissetmesini sağlayın. Böylece o da kendisine düşen sorumluluğu yerine getirmek isteyecek ve site içeriği, resim dosyaları ve siteyle ilgili gerekli olan diğer önemli dökümanları size zamanında temin edecektir.

Yaratıcılık

Portfolyonuzu gözden geçirin. Çünkü müşterileriniz sizinle anlaşmadan önce bunu yaparlar. Daha önce yaptığınız işlerde ne kadar özgün ve yaratıcı olursanız olun, yaratıcılık müşterinizin isteğine göre değişeceğinden, onların ne istediğini iyi anlamanız ve onlara hayal ettiklerinden daha iyisini vermeniz gerekir. Müşteri, portfolyonuzdaki en iyi sitenin kendi sitesi olduğuna inanmak ister. Bunu başarmak için her tasarımınızda yeni bir teknik ya da efekt denemekten çekinmeyin. Buton, navigasyon menü ya da form elementlerinde daha önce hiç kullanmadığınız görsel efektleri kullanıp, müşterinize farklı bir şeyler sunabilirsiniz.

Şahsen ben her web site tasarımında özellikle form elementlerinde internette hiç rastlamadığım efektler denemekten çok keyif alıyorum. Ortaya çok da etkileyici işler çıkabiliyor. Basit bir örnekle input:focus özelliğine farklı değerler tanımlayarak iletişim formundaki satırlara alışılmışın dışında bir canlılık kazandırabilirsiniz.

Titizlik

İyi bir tasarımcı titiz olmak zorundadır. Ana sayfa tasarımı haricinde alt sayfalarda ve sitedeki bütün objelerin tasarımında aynı titizliği göstererek mükemmelliyetçi bir bilinçle çalışmanız, müşteri memnuniyeti açısından çok önemlidir. Müşterinin gözünü sadece ana sayfa tasarımı ile boyamaya çalışmak yerine, aynı önemi alt sayfalara da göstererek, işinizi (dolayısıyla müşterinizin web sitesini) ne kadar önemsediğinizi onlara kanıtlayabilirsiniz. Ve böylece onların güvenini kazanırsınız.

Ayrıca tasarım sürecinde müşterilerinizin önerilerine ve yapıcı eleştirilerine açık olup, tasarımın onların istekleri doğrultusunda son şeklini almasını sağlayın. Bu, müşteri memnuniyeti açısından çok önemli bir davranıştır.

Anlayış

Karşılıklı anlayış her iki tarafa da avantaj sağlar. Eminim her tasarımcı, müşterisinin başlangıçtan sonuca kadar her aşamada mutlu olmasını ister. Bu nedenle öncelikle tasarımcı müşterisine karşı anlayışlı olduğunu göstermek zorundadır. Geçmişten günümüze kadar herkesin bildiği “müşteri her zaman haklıdır” sözünü dikkate alarak müşterilerinizin isteklerine gösterdiğiniz anlayış onları memnun eder. Ancak tasarım işinde onları kırmadan “hayır” demeyi de bilmeniz gerekiyor. Çünkü tasarım sizin işiniz ve tasarımı müşterinizden daha iyi anlarsanız.

Müşteriler tasarımın her aşamasında müdahalede bulunmak isteyebilirler. Eğer müşteriniz farkında olmadan tasarımın estetiğini ve güzelliğini bozacak bir değişiklik isterse, kibar bir dille bu değişikliği yapmanın tasarım açısından iyi olmayacağını belirtebilirsiniz. Böyle yaptığınızda, onlar da muhtemelen sizi anlayışla karşılayacaktır. Yine de istedikleri değişikliği görmek istediklerinde, iş takviminizi aksatmayacağına eminseniz bu değişiklik için ayrıyeten bir maliyet çıkarmamaya çalışın. Karşılıklı anlayış, çalışma sürecinin ve uzun süreli iş ilişkisinin en sağlıklı yoludur.

Özgüven

Özgüven, kibirden çok farklı bir şeydir. Özellikle de çok yüksek fiyatlarla çalışan, sektörün ünlü freelance tasarımcıları bir süre sonra müşterisi için “en iyi tasarım”ı yapmak zorunda hissetmeyecek kadar özgüvenli olabiliyorlar. Bunu bence özgüvenden çok kibir ile ifade edebiliriz. Müşteri “ben böyle tasarladıysam bir bildiğim var” diyebilecek kadar kendine fazlasıyla güvenen bir tasarımcı yerine, müşterisinin istediği değişiklikleri önemseyen, aynı zamanda da ne yaptığından emin olacak kadar özgüvenli bir tasarımcıyla çalışmayı tercih eder. Bir tasarımcı, zaman içerisinde müşterilerinden aldığı olumlu eleştiriler sayesinde özgüven kazanmaya başlar. Bu da yine müşteri memnuniyetiyle ilgili bir durum olduğundan onların isteklerine cevap verebilmeniz çok önemlidir.

Müşteriler tasarımcıda başka ne arar?

Eminim müşteriler, en iyi web tasarımcı ile çalışmak için yukarda sıraladığım niteliklerden daha fazlasını arıyorlardır. Ancak benim gözlemlediğim kadarıyla belirlediğim ana başlıklar bunlar. Aklıma gelmeyen ama sizin emin olduğunuz başka özellikler varsa bu konuda yorumlarınız ve eleştirileriniz benim için çok önemli.

Freelance tasarımcılar olarak başka hangi özelliklere sahip olmalıyız? Bir müşteri olarak freelance tasarımcılarda hangi özellikleri ararsınız? Cevaplarınızı bekliyorum.

menbe http://www.ozdtasarim.com/blog/musterilerin-web-tasarimcida-aradigi-5-ozellik.html

Advertisements

Bir cavab yazın

Sistemə daxil olmaq üçün məlumatlarınızı daxil edin və ya ikonlardan birinə tıklayın:

WordPress.com Loqosu

WordPress.com hesabınızdan istifadə edərək şərh edirsinz. Çıxış /  Dəyişdir )

Google+ foto

Google+ hesabınızdan istifadə edərək şərh edirsinz. Çıxış /  Dəyişdir )

Twitter rəsmi

Twitter hesabınızdan istifadə edərək şərh edirsinz. Çıxış /  Dəyişdir )

Facebook fotosu

Facebook hesabınızdan istifadə edərək şərh edirsinz. Çıxış /  Dəyişdir )

w

%s qoşulma