Bilkent Üniversitesini tanıyalım


340160

Bilkent Üniversitesi, Prof. İhsan Doğramacı tarafından 20 Ekim 1984’te kurulmuştur.Türkiye’nin ilk vakıf üniversitesidir.Bilim Kenti”nin kısaltması olan “Bilkent” ismini semt Bilkent Üniversitesi’nden almıştır. Eskişehir yolundan ulaşılan üniversite kampüsü, kent merkezine 12 km. mesafede, 5.000 dönümlük bir alan üzerindedir.

34 lisans, 6 ön lisans ve 47 lisansüstü programı vardır. 9 fakülte, 2 yüksekokul ve 3 meslek yüksekokulu bünyesinde yılda 2.000’i aşkın farklı ders verilmektedir.

 

Fakülteler Yüksekokulları Meslek Yüksekokulları Enstitüler
Güzel Sanatlar, tasarım ve miamrlık fakültesi
İşletme fakültesi
İktisadi ve idari Bilimler Fakültesi
Eğitim Fakültesi
Mühendislik Fakültesi
İnsani Bilimler ve Edebiyat Fakültesi
Hukuk Fakültesi
Fen fakültesi
Müzik ve Sahne SanatlarI Fakültesi
Yabancı Diller Yüksekokulu
Teknoloji ve İşletmecilik Yüksekokulu
İngiliz Dili Meslek Yüksekokulu
Bilgisayar Teknolojisi ve Büro Yönetimi
Turzim ve Otelcilik Meslek Yüksekokulu
Eğitim Bilimleri Enstitüsü
Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü

 

Eğitim Ücreti

Eğitim ücreti 2012-2013 akademik yılı için 20.800 TL’dir. (%8 KDV dahildir.)

Bilkent Üniversitesi’nde eğitim ücreti bütün eğitim programları için aynıdır.
İngilizce Hazırlık Programı’na katılan öğrenciler için de aynı eğitim ücreti geçerlidir.

Eğitim ücreti, güz ve bahar dönemi kayıtlarından önce iki eşit taksitte alınır. Yarıyıl ücreti, bankalar aracılığıyla 4 taksite bölünebilir.

Burslar

Bilkent Üniversitesi’nde okuyan öğrencilerin yaklaşık %40’ı burslu olarak öğrenim görmektedir.

Tam veya %50 burslardan yararlanmak için, üniversiteye girişte bu kontenjanlardan yerleştirilmiş olmak gereklidir. Tam Burslu olarak yerleştirilen öğrencilerin bursu, belirli koşullara göre doğrudan Kapsamlı Burs’a yükseltilir.

Her öğrenci için Kapsamlı, Tam ve %50 burslardan yararlanma süresi İngilizce Hazırlık Programı’nda azami 2 yıl, Lisans programında azami 7 yıldır. Daha önce Bilkent Üniversitesi burslarından yararlanmış öğrenciler için önceki süreleri azami süreden düşülür. Bilkent Üniversitesi, öğrencinin her yarıyıl normal ders yükünü alması ve derslere yeterince devam etmesi koşuluyla söz konusu bursların azami süre zarfında hiçbir şekilde kesilmeyeceğini, not ortalaması veya sınıf-ders geçme gibi konulardan etkilenmeyeceğini taahhüt etmektedir.

Bilkent Üniversitesi’nin sağladığı bütün burslar karşılıksızdır.

Tam Burs

ÖSYM’nin Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu’nda Tam Burslu olarak belirtilen programlardan birini tercih ederek ÖSYM tarafından söz konusu programa yerleştirilen öğrenciler bu bursa hak kazanır. Tam Burslu öğrencilerden bütün eğitim süreleri boyunca hiç eğitim ücreti alınmaz.

Kapsamlı Burs

Bilkent Üniversitesi’ne “Tam Burslu” olarak yerleştirilen öğrencilerden 0,12 AOBP katsayılı başarı sıralaması, yerleştirilmiş olduğu MF-1-2-3-4, TM-1-2-3, TS-1 veya YGS-1-6 puan türünde 10.000 veya daha iyi olanlar ile DİL puan türünde 250 veya daha iyi olanların bursu, üniversiteye kayıt sırasında doğrudan Kapsamlı Burs’a yükseltilir. Kapsamlı Burs’un içeriğinde Tam Burs’a ek olarak 2012-2013 akademik yılı için 425 TL tutarında aylık katkı bursu (yılda 9 ay boyunca) ve iki kişilik odalarda ücretsiz yurt olanağı vardır. Yurtta kalmayı tercih etmeyen Kapsamlı Burslu öğrencilerin aylık katkı bursu 550 TL’ye yükseltilir.

%50 Burs

ÖSYM’nin Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu’nda %50 Burslu olarak belirtilen programlardan birini tercih ederek ÖSYM tarafından söz konusu programa yerleştirilen öğrenciler bu bursa hak kazanır. %50 Burslu öğrencilerden bütün eğitim süreleri boyunca eğitim ücretinin yarısı alınır. %50 Burs sahibi öğrenciler, hak kazandıkları takdirde Üstün Başarı Bursu da alabilirler.

Üstün Başarı Bursu

Her ders yılı sonunda, eğitim programında belirtilen asgari ders yükünü almış, yıllık not ortalaması 4,00 üzerinden 3,50 veya daha yüksek olan, kendi programındaki ücretli öğrenciler arasında ilk yüzde beşe girmiş ücretli öğrenciler ve kendi programındaki %50 Burslu öğrenciler arasında ilk yüzde üçe girmeyi başaran %50 Burslu öğrenciler, bir sonraki ders yılı için Üstün Başarı Bursu almaya hak kazanır. Üstün Başarı Bursu, öğrencinin kendi grubunda hangi yüzde birlik dilim içinde bulunduğuna bağlı olarak, eğitim ücretinin tamamını veya bir bölümünü karşılar. Bu burs, İngilizce Hazırlık Programı’ndaki öğrenciler için geçerli değildir.

Yetenek Bursu

Yetenek sınavı ile öğrenci alan Güzel Sanatlar, Grafik Tasarım, Müzik ve Tiyatro bölümlerinin bu sınavlarda üstün başarı gösteren öğrencilerine Yetenek Bursu verilir. Müzik ve Tiyatro bölümlerince verilen Yetenek Bursu’na ancak mali durumu yeterli olmayan öğrenciler hak kazanabilir. Yetenek Bursu, yıllık eğitim ücretinin tamamını ya da bir bölümünü karşılar. Bu bursun sürekliliği, öğrencinin başarısına bağlıdır.

Bilkent Üniversitesi’nde yıllık eğitim ücreti, 2012-2013 akademik yılı için 20.800 TL’dir. Bu ücrete halen % 8 olan KDV dahildir. Eğitim ücreti, bütün eğitim programları ve İngilizce ya da Fransızca Hazırlık Programı’na katılan öğrenciler için aynıdır.

Yerleşkeler

1984 yılında Bilkent Üniversitesi’nin kurulması sonucu; Orta Doğu Teknik Üniversitesi ve Hacettepe Üniversitesi Beytepe yerleşkeleri arasındaki alan hızla çağdaş bir kent görünümüne kavuşmuştur. Eskişehir yolunun O.D.T.Ü. yerleşkesi bitiminde güneye ayrılan bir yolla ulaşılan Bilkent Üniversitesi, kuzey-güney doğrultusunda uzanan üç tepe üzerinde Merkez, Orta ve Doğu Yerleşkesi olarak adlandırılan üç bölüm olarak konumlanır.

Batıdaki Merkez Yerleşke’nin orta bölümünde yönetim, eğitim ve servis binaları ile kafeteryalar yer almaktadır. Güneydeki yamaca öğrenci yurtları ve spor tesisleri konumlanmıştır. Merkez Yerleşke’nin kuzeyinde ise, arazinin topografik yapısına uygun olarak yerleştirilmiş lojmanlar bulunmaktadır. Merkez Yerleşke’deki görkemli bir yapı olan Kütüphane ve eğitim yapılarının çoğu Mimar E. Şahinbaş ile A. Güleyen’in tasarımlarıdır.

Orta Yerleşke’de, Başkent Ankara’ya yönelik kültürel etkinlikleriyle de tanınan Konser Salonu ile Müzik ve Sahne Sanatları Fakülte Binası yer alır. Sanat etkinliklerine dönük bir başka yapı olan 5000 dinleyici kapasiteli amfitiyatro da bu bölümde bulunmaktadır. Konser Salonu ile Amfitiyatro yapılarının tasarımcısı E.Şahinbaş’tır.

Doğu Yerleşkesi’nde Bilkent Üniversitesi’nin Meslek Yüksek Okulları, Hazırlık Okulu ile bu okulların gereksindiği yurtlar, spor tesisleri ile diğer servis binaları bulunmaktadır. Ayrıca Özel Bilkent Lisesi de Batı Yerleşkesi’nin içinde konumlanmıştır

Diğer taraftan, Doğu Yerleşkesi’nin kuzeyinde yer alan Hotel Bilkent, Yüksek Öğretim Kurulu Başkanlığı ile Öğrenci Seçme Yerleştirme Merkezi binaları yerleşkenin devamı gibi algılanmaktadır.

Bilkent Üniversitesi’nin kuzey tarafını tamamen kaplayan Bilkent Plaza, Bilkent Center ve Sports International ile birlikte dört ayrı toplu konut birimi üniversite ile birlikte bütüncül bir planlama anlayışıyla tasarlanmıştır. Toplu Konut İdaresi, Rekabet Kurumu, Radyo Televizyon Üst Kurulu, Botaş Genel Müdürlüğü, banka şebekeleri ; Bilkent Plaza‘yı önemli bir yönetim merkezi durumuna getirmiştir. Bilkent Center ise, büyük mağazaları ve sinemaları ile bütün Ankara’nın kullandığı bir alışveriş merkezi durumundadır.

Öğrenci sayısı

Mezun sayısı 33.000’in üzerindedir. 13.000 öğrencisinin yaklaşık %40’ı bursludur.

Bu küçük notlara da gözatın…

2002’de kurulmuş olan Bilkent Cyberpark, Türkiye’nin en hızlı büyüyen teknoparkıdır. 195 şirket ve 9 araştırma merkezi bünyesinde 3000 çalışana sahiptir.

Bilkent Üniversitesi, dünyanın yükseköğretim alanındaki öncü yayınlarından Times Higher Education (İngiltere) ile sektörel bilgi analizi lideri Thomson Reuters (ABD) tarafından yayımlanan dünyanın en iyi 100 genç üniversitesi listesinde 32. sırayı almıştır. Son 50 yıl içinde kurulmuş üniversiteleri değerlendiren bu listedeki tek Türk üniversitesi Bilkent’tir.

Times Higher Education ve Thomson Reuters tarafından yayımlanan 2011 Dünya Üniversiteleri Sıralaması’na göre Bilkent, dünyanın en iyi 400 üniversitesi arasında 201-225 aralığına yerleşmiştir. Sıralamaya giren Türk üniversiteleri arasında en yüksek puanı Bilkent Üniversitesi elde etmiştir.

Bilkent, dünyaca tanınan İngiliz eğitim danışmanlığı firması Quacquarelli Symonds’ın yayımladığı 2009 ve 2010 Dünya Üniversiteleri Sıralaması’nda ilk 400’e giren tek Türk üniversitesidir. 2009’da 360. sırayı alan Bilkent, 2010’da ise 332. sıraya yerleşmiştir.

Üniversite hakkında detaylı bilgi için…

www.bilkent.edu.tr

 

 

 

 

Adres
Bilkent Üniversitesi
06800 Bilkent/Ankara/TÜRKİYE

Telefon:
+90-312-290-4000

Faks:
+90-312-266-4127

Advertisements

Bir cavab yazın

Sistemə daxil olmaq üçün məlumatlarınızı daxil edin və ya ikonlardan birinə tıklayın:

WordPress.com Loqosu

WordPress.com hesabınızdan istifadə edərək şərh edirsinz. Çıxış /  Dəyişdir )

Google+ foto

Google+ hesabınızdan istifadə edərək şərh edirsinz. Çıxış /  Dəyişdir )

Twitter rəsmi

Twitter hesabınızdan istifadə edərək şərh edirsinz. Çıxış /  Dəyişdir )

Facebook fotosu

Facebook hesabınızdan istifadə edərək şərh edirsinz. Çıxış /  Dəyişdir )

w

%s qoşulma