Çukurova Üniversite’si hakkında her şey…


334165

 

 

Çukurova Üniversitesi, Adana şehir merkezine 15 kilometre uzaklıkta Seyhan baraj gölü kıyısındaki kampüsünde eğitim-öğretim veren bir devlet üniversitesidir.Çukurova Üniversitesi’nde, çoğunluğu Adana’da bulunan 16 Fakülte, 1 Devlet Konservatuvarı, 5 Yüksekokulu, 13 Meslek Yüksekokulu, 3 Enstitüsü, 25 Araştırma ve Uygulama Merkezi bulunmaktadır.

Üniversite’nin rektörlüğünü ise Rektör Prof.Dr. Mustafa Kibar yapmaktadır.

Çukurova Üniversitesi en önemli fakültesi Ziraat Fakültesi ve Tıp Fakültesi gelmektedir.

Akademik personele ve öğrenci sayısı

Çukurova Üniversitesi’nde 1871 öğretim elemanı, 40000 lisans, ön lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencisinin eğitim ve öğretiminde görev yapmaktadır.

Ulaşım

Havaalanından;

Havaalanından Çukurova Üniversitesine taksi dışında direk ulaşım yoktur. Bu nedenle önce şehir merkezine taksi ile gelmek gerekir. Üniversite ile havaalanı arası yaklaşık 15 km olup taksi ile doğrudan üniversiteye gelmek de çok pahalı olmayabilir. Taksi ile şehir merkezine gelecekler Dörtyol’daki İnönü Parkı’nın oradaki otobüs durağına gelip oradan Balcalı otobüsleri ile üniversiteye gelinebilir.

Otogardan;

Otogarda indikten sonra istenirse otobüs firmasının servisiyle (en kolay yöntem budur) şehir merkezine gelip oradan Balcalı otobüse binebilirler. Servislerin genelde son durağı Atilla Altıkat üstgeçitidir. Değilse şoföre orada inmek istediğinizi söyleyiniz. Otogarda servisi kaçıran veya servisi olmayan firmalarla gelenler şehir merkezine gelmek için anayola çıkıp oradan dolmuş veya otobüse binebilirler. Dolmuş beklerken şehir merkezi istikameti için yüzünüz otogara dönük olmalıdır. Dolmuş veya otobüsle şehir merkezine gelecekler Atilla Altıkat üstgeçidine en yakın noktada inmek istediklerini (Seyhan belediyesi civarinda inmelisiniz ve otogardan geldiğiniz ana yol boyunca yürüyüp Atilla Altıkat’a gelmelisiniz, bu mesafe 2-3 dk’lık bir yürüme mesafesidir) söylemelidirler. Atilla Altıkat ile Balcalı otobüs durağı arası da 1-2 dk’lık bir yürüme mesafesidir. Balcalı otobüsleri kalacağınız yurdun önünden Çukurova üniversitesine gitmektedir. Yurtta inecekler şoför veya muavine yurtta inmek istediklerini belirtmelidirler. Bu sayfadaki şehir merkezi haritasını incelemek işinizi kolaylaştırabilir.

Kendi araçları ile gelecekler;

Kendi arabasıyla gelenler ise otobanda çıkışları takip ederek Çukurova Üniversitesi çıkışından çıkıp çok kolay bir şekilde üniversiteye gelebilirler. Ankara-Mersin istikametinden gelenler Çukurova Üniversitesi çıkışından çıktıklarında yönleri üniversitenin ters istikameti olur. İlk ışıklardan U dönüşü yapıp geldikleri istikamete geri dönüp bulundukları Mithat Özsan bulvarını takip ederek yurda veya üniversiteye gelebilirler. Gaziantep-İskenderun istikametinden gelenler direk Mithat Özsan bulvarına çıkmaktadırlar. Bulundukları istikameti takip ederek üniversiteye kadar gelebilirler. Bu sayfadaki üniversite çıkışlarını gösteren harita işinize yarayabilir.

Bu küçük notlara da göz atın;

Türkiye’nin en güzel kampüslerinden birine sahiptir. 20.000.000 m²’lik bir alana kuruludur. sadece gÖl manzarası değil uçurum, dağ, tepe her turlu manzaraya bu kampüsten rastlayabilirsiniz.

Üniversite  hakkında detaylı bilgi için;

www.cu.edu.tr

Telefon: 0 (322) 338 60 84 Faks: 0 (322) 338 69 45

Çukurova Üniversitesi Rektörlüğü 01330 Balcalı, Sarıçam / ADANA

Advertisements

Bir cavab yazın

Sistemə daxil olmaq üçün məlumatlarınızı daxil edin və ya ikonlardan birinə tıklayın:

WordPress.com Loqosu

WordPress.com hesabınızdan istifadə edərək şərh edirsinz. Çıxış /  Dəyişdir )

Google+ foto

Google+ hesabınızdan istifadə edərək şərh edirsinz. Çıxış /  Dəyişdir )

Twitter rəsmi

Twitter hesabınızdan istifadə edərək şərh edirsinz. Çıxış /  Dəyişdir )

Facebook fotosu

Facebook hesabınızdan istifadə edərək şərh edirsinz. Çıxış /  Dəyişdir )

w

%s qoşulma