Doğu Akdeniz Üniversitesini tanıyalım


344993

Doğu Akdeniz Üniversitesi ya da kısaca DAÜ (İngilizce: Eastern Mediterranean University, kısaca EMU), 1979 yılında temelleri atılmış Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde kurulan bir Yüksek Teknoloji Enstitüsü olarak faaliyete geçen bir devlet üniversitedir.

Üniversite, lisans ve lisans üstü eğitimin yanı sıra bir de araştırma altyapısı sunan 139 programa, 11 Fakülte ve 5 Yüksekokula sahiptir. Eğitim dili tamamen İngilizce’dir. Ancak ingilizce hazırlık okulu, ingilizcelerini geliştirmek isteyen öğrenciler için mevcuttur.

Fakülteler Enstitüler Yüksekokullar
İşletme ve Ekonomi Fakültesi
Mühendislik Fakültesi
Fen Edebiyat Fakültesi
Hukuk Fakültesi
Mimarlık Fakültesi
İletişim Fakültesi
Eğitim Fakültesi
Sağlık Bilimleri Fakültesi
Eczacılık Fakültesi
Tıp Fakültesi
Turizm Fakültesi
Lisansüstü Eğitim Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
İleri Teknoloji Araştırma ve Geliştirme Enstitüsü
Uzaktan Eğitim Enstitüsü
Adalet Meslek Yüksekokulu
Bilgisayar ve Teknoloji Yüksek Okulu
Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu
Yabancı Diller ve İngilizce Hazırlık Okulu

Akademisyen sayısı

67 lisans, 13 önlisans, 40 yükseklisans ve 17 doktora programlarıyla 68 farklı ülkeden 12.500’den fazla öğrencisiyle ve kendi alanlarında uzman 35 farklı ülkeden 1000’i aşkın öğretim elemanı mevcuttur.

Burslar

Tercih Bursları; Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından her yıl düzenlenen Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) ve Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS) sonuçlarına göre ÖSYM Kılavuzunda belirtilen bölümlere, 1., 2. ve 3. tercihi ile yerleşen öğrencilere verilen burstur. Ayrıca DGS aracılığı ile üniversitemizin burssuz programlarına 1. tercihi ile yerleşecek öğrencilere eğitim ücreti üzerinden %50, 2. tercihi ile yerleşecek öğrencilere %40 ve 3. tercihi ile yerleşecek öğrencilere %20 oranında indirim uygulanır.

ÖSYM Bursu

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından her yıl düzenlenen Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) ve Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS) sonuçlarına göre ÖSYM Kılavuzunda belirtilen bölümlere, belirlenen kontenjanlar çerçevesinde yerleştirilen Türkiye Cumhuriyeti (T.C.) uyruklu öğrencilere verilen burstur. Burs; lisans veya önlisans programı için öğrenim ücreti muafiyetini ve gerektiği takdirde İngilizce Hazırlık Okulu’nda bir yıllık eğitimi kapsamaktadır.

AÜ Teşvik Bursu 1

Üniversite Giriş Sınavı’nda, herhangi bir puan türünde ilk 2000 öğrenci arasına girme başarısını gösteren ve dereceye girdiği puan türü ile Doğu Akdeniz Üniversitesi programlarından birine yerleştirilen T.C. uyruklu öğrencilere verilen burstur. Burs; öğrenim ücreti muafiyetini, gerekirse İngilizce Hazırlık programında geçirilecek bir yıllık öğrenim süresini, DAÜ yurtlarında ücretsiz konaklamayı (2 kişilik odalarda), akademik yıl süresince (10 ay) ayda 600TL cep harçlığını, her dönem için 200TL ders kitap ödeneğini yılda iki defa Türkiye – KKTC gidiş – dönüş uçak biletini ve 1 adet netbook bilgisayarı kapsar.

DAÜ Teşvik Bursu 2

Üniversite Giriş Sınavı’nda, herhangi bir puan türünde 2001-5000 öğrenci arasına girme başarısını gösteren ve dereceye girdiği puan türü ile Doğu Akdeniz Üniversitesi programlarından birine yerleştirilen TC uyruklu öğrencilere verilen burstur. Burs; öğrenim ücreti muafiyetini, gerekirse İngilizce Hazırlık programında geçirilecek bir yıllık öğrenim süresini, DAÜ yurtlarında ücretsiz konaklamayı (2 kişilik odalarda), 10 ay süre ile 400TL cep harçlığını ve 1 adet netbook bilgisayarı kapsar.

Lise Birincisi Bursu

Doğu Akdeniz Üniversitesi’nin ‘dört yıllık’ herhangi bir lisans programına kayıt yaptırmaya hak kazanan Türkiye’deki liselerden mezun olan ve bu kontenjanla ÖSYM tarafından üniversiteye yerleştirilen T.C. vatandaşı lise birincisi öğrencilere öğrenim ücretinde % 20 indirim sağlar. Burs süresi bir yılı hazırlık sınıfı olmak üzere toplam beş yıldır.

Kardeş İndirimi

DAÜ’de lisans veya ön lisans eğitimi gören kardeşlerden kıstaslara uygun ilk 2 kişinin her biri için %10, 3’üncü ve daha sonrakiler için %50 öğrenim ücreti indirimi uygulanır. Yüksek lisans programına kayıtlı olup üniversiteden dönemlik öğrenim ücreti üzerinden herhangi bir indirim ve/veya katkı almayan öğrenciler, öğrenim ücretinin %10’u kadar kardeş indiriminden yararlanır. Öğrenci, kayıt dondurmuş veya yarı zamanlı statüdeki öğrenciler bu indirim kapsamı dışında tutulur.

Yüksek Şeref Bursu

Yüksek Şeref Bursu, kayıtlı bulundukları programda, normal ders yükü alan ve Genel Not Ortalaması (CGPA) 4.00 üzerinden en az 3.00 ve bir önceki Dönem Not Ortalaması (GPA) 3.50-4.00 arasında olan ön lisans ve lisans öğrencilerini kapsar. Bu burs, öğrencilerin not ortalamalarına ve burs almaya hak kazanan öğrenci sayısına bağlı olarak belirli oranlarda öğrenim ücreti indirimi sağlar.

Sporcu Bursu

Doğu Akdeniz Üniversitesi’ni temsilen katıldığı, Üniversite Yönetim Kurulu tarafından kabul edilen düzeydeki bir sportif etkinlikte bireysel veya takım olarak birinci olma başarısını gösteren veya Doğu Akdeniz Üniversitesi Spor Kulüplerinden birisinde aktif spor yapan ve kendi dalında ülkesinde milli olmuş bir sporcuya, üniversitede aktif ve başarılı spor yaşamı sürdürmesi koşulu ile verilen burstur. Burs, öğrenim ücretinin ve DAÜ yurtlarında barınma ücretinin tümünü veya bir kısmını kapsar. Bursun kapsamı, süresi ve koşulları Üniversite Yönetim Kurulu tarafından belirlenir ve Vakıf Yöneticiler Kurulu tarafından onaylanır. Ayrıntılı bilgi için http://spor.emu.edu.tradresini ziyaret ediniz.

Meslek Gruplarına Öğrenim Ücreti İndirimi Sağlanması

Herhangi bir programa yerleşen eğitim alanında görev alan (emekliler de dahil) öğretmen ve öğretim üyeleri çocukları ile Sağlık Bilimleri Fakültesi’ndeki programlara yerleştirilen, sağlık alanında çalışan ailelerin çocuklarına yapılan %20 oranındaki öğrenim ücreti indirimini kapsar.

TSK Mensuplarının Eş ve Çocuklarına Yönelik Burs

Üniversitedeki herhangi bir programa yerleşen TSK mensuplarının eş ve çocuklarına sağlanan KKTC uyruklu öğrenci statüsünde ücret ödeme hakkını içerir.

TC Yurtkur Kredi ve Bursu

YURTKUR tarafından Doğu Akdeniz Üniversitesi’nde öğrenim görecek öğrencilere burs verilmektedir.  Bu burstan yararlanmak isteyen öğrencilerin YURTKUR’a başvurması gerekmektedir.

Burs Devam Koşulları

DAÜ’ye burslu olarak yerleştirilen öğrencilerin bursu İngilizce Hazırlık eğitimi gerektiren programlarda bir yıl, lisans/önlisans programlarında da normal eğitim süresi boyunca koşulsuz olarak devam eder. Öngörülen süreyi aşan durumlarda, öğrencinin kayıt yaptırdığı yıldaki öğrencilerin ödedeği öğrenim ücreti ilgili öğrenciden talep edilir. Birden fazla burs ve/veya indirim hakkı kazanan öğrenciler bu hakların yalnızca birinden yararlanabilir.

Ulaşım

Doğu Akdeniz Üniversitesi, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin en büyük ikinci kenti olan Gazimağusa’da  (www.magusa.org) bulunmaktadır. Bir sahil kenti olan Gazimağusa 35,000 nüfusuyla adanın tarih, kültür – sanat ve eğitim merkezi konuundadır.

Üniversite, Gazimağusa şehir merkezine sadece 3 km. Uzaklıkta olup kampüs ile şehir merkezi arasında beledie ve özel otobüs servisleri dışında üniversite otobüs servisleri gün boyu hizmet vermektedir. Başkent Lefkoşa’dan üniversiteye arabayla ulaşım 45 dk., Girne’den ise sadece 60 dk. sürmektedir.

Havayolu ile Ulaşım

Türkiye’nin İstanbul, Ankara, İzmir, Adana ve Antalya gibi büyükşehirlerinden K.K.T.C’ye uçuş süresi İstanbul ve İzmir’den 70 ile 75dk., Ankara’dan 50dk., Adana ve Antalya’dan ise 30dk. sürmektedir. Tüm uçuşlar Gazimağusa’ya 40 dakika mesafede bulunan Ercan Devlet Havaalanı’na yapılmaktadır.

Deniz Yolu ile Ulaşım

Girne ve Gazimağusa limanlarından Mersin, Antalya ve Taşucu limanlarına karşılıklı ve düzenli feribot ve deniz otobüsü seferleri mevcuttur.

Üniversite hakkında detaylı bilgi için…

www.emu.edu.tr

info@emu.edu.tr

392 630 11 11

Doğu Akdeniz Üniversitesi, 2011  Adres: Doğu Akdeniz Üniversitesi, Gazimağusa KKTC Mersin 10 Turkey

Advertisements

Bir cavab yazın

Sistemə daxil olmaq üçün məlumatlarınızı daxil edin və ya ikonlardan birinə tıklayın:

WordPress.com Loqosu

WordPress.com hesabınızdan istifadə edərək şərh edirsinz. Çıxış /  Dəyişdir )

Google+ foto

Google+ hesabınızdan istifadə edərək şərh edirsinz. Çıxış /  Dəyişdir )

Twitter rəsmi

Twitter hesabınızdan istifadə edərək şərh edirsinz. Çıxış /  Dəyişdir )

Facebook fotosu

Facebook hesabınızdan istifadə edərək şərh edirsinz. Çıxış /  Dəyişdir )

w

%s qoşulma