Erciyes Üniversite’si hakkında her şey


334419

 

Erciyes Üniversitesi 1978 yılında Kayseri Üniversitesi adı altında kuruldu. 1969 yılında Hacettepe Üniversitesi’ne bağlı olarak açılan Gevher Nesibe Tıp Fakültesi ve 1977 yılında açılan Kayseri İşletme Fakültesi, Erciyes Üniversitesi’nin nüvesini oluşturmuştur.

Üniversite, adını, şehrin 15 km. güneybatısında yer alan 3916 m. yüksekliğindeki Erciyes Dağı’ndan almaktadır. 16 fakülte, 4 yüksekokul, 7 meslek yüksekokulu, 7 enstitü bulunmaktadır
Akademik personel ve öğrenci sayısı

Üniversitede hâlen 322 profesör, 191 doçent, 411 yardımcı doçent, 159 öğretim görevlisi, 135 okutman,55 uzman ve 806 araştırma görevlisi, 2 çevirici ve 1 eğitim öğretim planlamacısından oluşan 2082 akademik personel görev yapmaktadır.Erciyes Üniversitesi’nde lisansüstü eğitim – öğretim özellikle 1984 yılından sonra ağırlık kazanmıştır. Bu amaçla hizmet veren Fen Bilimleri, Sağlık Bilimleri ve Sosyal Bilimler Enstitülerinde hâlen 3392 öğrenci yüksek lisans, 947 öğrenci doktora eğitimi görmektedir. Üniversitede, 2012 – 2013 öğretim yılı itibarıyle 45519 öğrenci lisans ve meslek eğitimi almaktadır.

Ulaşım

Kayseri’ye karayolu, havayolu ve demiryolu ile ulaşmak mümkündür.

Karayolu: Kayseri günümüzde Karayollarının önemli bir kavşak noktasındadır. Kuzeybatıda Ankara’dan gelen devlet yolu ile güneyden Adana ve Niğde’den gelen yol, Kayseri şehir merkezinin 15 km. kuzeybatısında Boğazköprü mevkiinde birleşir. Buradan doğuya yönelen yol şehir çıkışında ikiye ayrılır ve yollardan biri Samsun-Sivas, diğeri de Malatya eksenine bağlanır. Bu haliyle Kayseri’den Türkiye’nin her tarafına ulaşım imkanı vardır.

Kayseri’ye Süha Turizm, Kent Turizm, İnci Turizm gibi Kayseri kökenli firmaların yanı sıra Metro, Özkaymak gibi  firmalar tarafından tüm büyük şehirlerden doğrudan otobüs seferleri vardır.
Otobüs yolculuğuyla; Kayseri-İstanbul 12 saat, Kayseri-Ankara 5 saat, Kayseri-Bursa 11 saat, Kayseri-İzmir 12 saat, Kayseri-Konya 4 saat sürmektedir.

Otogar Tel: 90 352 336 4373

Demiryolu: İstanbul Haydarpaşa garından kalkarak Ankara-Erzurum-Kars arasında karşılıklı olarak her gün çalışan Doğu Ekspresi ve Ankara’dan kalkarak Erzurum-Kars arasında her gün karşılıklı olarak sefer yapan Erzurum Ekspresi Kayseri’den geçer. Ayrıca Kayseri, haftanın her günü Ankara-Diyarbakır arasında sefer yapan 4 Eylül Mavi ile Ankara-Adana arasında sefer yapan Çukurova Ekspresi’nin durak noktasıdır.

Tren Garı İstasyon Tel: 90 352 231 1313

Havayolu: Şehir merkezine 6 km uzaklıkta bulunan Erkilet Havaalanı’ndan THY ve diğer özel havayolları, Kayseri’den İstanbul ve diğer illere her gün karşılıklı seferler düzenlenmektedirler.
Erkilet Hava Limanı Tel: 90 352 338 3353 – 337 5244
Erciyes Üniversitesi Yerleşkesi’ne Ulaşım:

Kayseri Şehirlerarası Otobüs Terminali’nden Erciyes Üniversitesi Yerleşkesi’ne

a) Şehirlerarası otobüs firmalarının servisleri ile,
b) Şehiriçi Belediye Otobüsleri ile (Terminalin karşısından Üniversite veya Fakülte yazan otobüslere binerek ya da  Terminalin karşısından herhangi bir belediye (kırmızı renkli) veya halk (yeşil renkli) otobüsüne binerek son durağa kadar (Kiçikapı semtine) gelip, buradan Erciyes Üniversitesi’ne giden otobüslere binerek),
c) Taksi ile ulaşılabilir.
Kayseri Havaalanından Erciyes Üniversitesi Yerleşkesi’ne
a) Taksi ile
b) Şehir içi Belediye Otobüsü (Nato, 200 Evler) ile ulaşılabilir.
Kayseri Tren Garı’ndan Erciyes Üniversitesi Yerleşkesi’ne
a) Taksi ile,
b) Şehiriçi Belediye Otobüsü (Tren Garı’nın karşısındaki Hastane caddesinden  binilecek Fakülte yazılı Belediye Otobüsleri) ile ulaşılabilir.

Bu küçük notlarada göz atın;

Erciyes Üniversite’sini tercih edecek adayların, üniversiteyi seçerken kışların çok soğuk geçtiğini de göz önünde bulundurmalarını yavsiye ederiz. Kışları çok sert geçmektedir.

Üniversite hakkında bilgi edinmek için;

www.erciyes.edu.tr

Erciyes Üniversitesi 38039 Kayseri

Tel: 0 352 207 66 66

Fax: +90 352 437 49 31

Advertisements

Bir cavab yazın

Sistemə daxil olmaq üçün məlumatlarınızı daxil edin və ya ikonlardan birinə tıklayın:

WordPress.com Loqosu

WordPress.com hesabınızdan istifadə edərək şərh edirsinz. Çıxış /  Dəyişdir )

Google+ foto

Google+ hesabınızdan istifadə edərək şərh edirsinz. Çıxış /  Dəyişdir )

Twitter rəsmi

Twitter hesabınızdan istifadə edərək şərh edirsinz. Çıxış /  Dəyişdir )

Facebook fotosu

Facebook hesabınızdan istifadə edərək şərh edirsinz. Çıxış /  Dəyişdir )

w

%s qoşulma