Gaziantep Üniversitesi


rektorluk

 

 

1973 tarihinde kurulmuş olan Orta Doğu Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü Gaziantep üniversitesinin altyapısını oluşturmaktadır. 1987 yılında Gaziantep Üniversitesi resmi olarak kurulmuş bir devlet üniversitesidir.Üniversitenin merkez kampüsü, Güney Doğu Anadolu Bölgesinde bulunan Gaziantep ilindedir. Üniversite bünyesinde; Mühendislik Fakültesi, Tıp Fakültesi, Fen Edebiyat Fakültesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Gaziantep Eğitim Fakültesi, Diş Hekimliği Fakültesi, Mimarlık Fakültesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, Sağlık Bilimleri Fakültesi, Nizip Eğitim Fakültesi, Hukuk Fakültesi, İlahiyat Fakültesi, İletişim Fakültesi, İslahiye İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesini bulundurmaktadır.

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin en büyük, Türkiye’nin ise 6. büyük kenti olan Gaziantep, nüfusu, ekonomik potansiyeli ve Büyükşehir statüsü ile metropol görünümünde olan bir şehrimizdir. Gaziantep de müzeler ve ören yerleri(Gaziantep arkeoloji müzesi, Hasan Süzer etnografya müzesi ..), kaleler( Gaziantep kalesi, Rumkale, Araban kalesi, Tılbaşar kalesi), harabeler, anıt mezarlar, bedestenler, kasteller ( Şeyh Fethullah kasteli, İmam-ı Gazali kasteli, Ahmet Çelebi kasteli gibi.) hanlar, tarihi Gaziantep evleri, hamamlar, çeşmeler, mesire yerleri, tarihi Gaziantep evleri, tarihi kiliseler ve gezilebilecek yerler arasındadır. Gaziantep için tarihi ve kültürel bir değer taşıyanBelkıs/Zeugma, Gaziantep’in Nizip ilçesinin 10.km. doğusunda, Gaziantep’in Fırat nehri kenarında aynı adı taşıyan köyde yaklaşık 20 bin dönümlük bir arazi üzerinde yer almaktadır.

BURS OLANAKLARI: Gaziantep’teki çeşitli kurum ve kuruluşlar ile Başbakanlık, Kredi ve Yurtlar Kurumu ve Türk Eğitim Vakfı tarafından başarılı ve maddi desteğe muhtaç öğrencilere burs ve yardım sağlamaktadır. Ayrıca birimlerde hizmet açığını kapatmak ve öğrenciyi mezuniyet sonrası hayata hazırlamak amacıyla, belirli saatlerde yarı zamanlı öğrenci çalıştırılmaktadır. YURT OLANAKLARI: Üniversite öğrencilerinin Gaziantep kampüsündeki barınma ihtiyaçları, YURT-KUR`a bağlı, erkek öğrenciler için 1046, kız öğrenciler için 972 yatak kapasiteli öğrenci yurtlarından karşılanmaktadır. Ayrıca çok sayıda özel yurtta öğrencilerin her türlü barınma ihtiyaçlarını karşılayabilecek kapasiteye sahiptir.

Üniversitede her yıl mayıs ayında yapılan bahar şenlikleri öğrenci kulüp ve toplulukları tarafından düzenlenen etkinlikler ve şehir halkının da katılımıyla şölene dönüşmektedir. Yaşlılar Haftası, Nevruz Kutlamaları, 10 Kasım Atatürk’ü Anma Törenleri ve Cumhuriyet Haftası Kutlamaları, Bahar Şenlikleri, Milli Günlerimiz ile ilgili tören, konser ve bilimsel toplantılar, başta Atatürk koşusu olmak üzere çeşitli sportif faaliyetler, yarışma, sergi ve gösteriler; Türk Musikisi Devlet Konservatuarı tarafından tertiplenen konserler,üniversitede sosyal ve kültürel yönden geleneksel hale gelmiş etkinliklerdir. Üniversitede biri yurt kompleksi içerisinde olmak üzere iki adet 500 seyirci kapasiteli spor salonu, birer adet kondisyon ve güreş salonu, birçok açık basketbol, voleybol ve futbol sahaları, çim ve halı saha, tenis kortları ve bir adet yarı olimpik yüzme havuzu yer almaktadır.

Gaziantep Üniversitesi Kütüphanesi, 87 binden fazla kitap ve 42 adet aboneliĞİ devam eden, 1150’nin üzerinde de ciltli süreli yayınıyla hizmet vermektedir. GaziantepÜniversitesi Kütüphanesi YORDAM Kütüphane otomasyon sistemine sahiptir ve böylelikle okuyucular internet üzerinden katalog taraması da yapılabilmektedir.

Sağlık Kültür ve Spor Dairesi Başkanlığına bağlı sağlık birimi tarafından Gaziantep Üniversitesi öğrencilerine sağlık hizmetleri verilmektedir. Ayrıca öğrenciler özel tetkik ve muayene gerektiren durumlarda üniversitenin araştırma ve uygulama hastanesinden yararlanabilmektedirler.

İnternet Adresi:www.gantep.edu.tr

Telefon: 0342 317 12 00-01

Advertisements

Bir cavab yazın

Sistemə daxil olmaq üçün məlumatlarınızı daxil edin və ya ikonlardan birinə tıklayın:

WordPress.com Loqosu

WordPress.com hesabınızdan istifadə edərək şərh edirsinz. Çıxış /  Dəyişdir )

Google+ foto

Google+ hesabınızdan istifadə edərək şərh edirsinz. Çıxış /  Dəyişdir )

Twitter rəsmi

Twitter hesabınızdan istifadə edərək şərh edirsinz. Çıxış /  Dəyişdir )

Facebook fotosu

Facebook hesabınızdan istifadə edərək şərh edirsinz. Çıxış /  Dəyişdir )

w

%s qoşulma