İstanbul Teknik Üniversitesi’ni tanıyalım…


335547

 

 

238 yıllık tarihi geçmişiyle Türkiye’nin köklü üniversitelerinden biri olan İstanbul Teknik Üniversitesi 1773 yılında Mühendishane-i Bahr-i Hümayun adıyla III. Mustafa döneminde kurulmuştur. İTÜ; bilimin, teknolojik gelişmelerin, topluma katkı sağlayan projelerle öne çıkan bir üniversite olarak karşımıza çıkmaktadır.

İTÜ’de 13 Fakülte, 6 Enstitü, 15 Araştırma Merkezi, Konservatuar, Yabancı Diller Yüksekokulu bulunmaktadır. Eğitim-Öğretimine 5 ayrı yerleşkede ve 2011-2012 Eğitim Öğretim yılı için Kıbrıs’taki İTÜ KKTC Kampüsü ile devam etmektedir. İTÜ, 440’ı profesör olmak üzere, 2.300 öğretim elemanından oluşan güçlü akademik kadrosu, 1.300 idari personeli ve 18 bin lisans, 7 bin 200 yüksek lisans ve doktora öğrencisiyle 25 bin civarında yaklaşan öğrenci sayısı ve 100.000’e yakın mezunu ile büyük bir ailedir.

Yerleşkeler

İTÜ, İstanbul’un en merkezi noktalarında bulunan 5 yerleşkesiyle eğitim ve öğretim faaliyetlerini devam etmektedir.

Ayazağa Yerleşkesi
Ana yerleşim birimi olan Ayazağa Kampüsü Maslak bölgesindedir. Ayazağa Kampüsü’nde Rektörlük ve yönetim birimlerinin yanı sıra 13 fakülteden 8’i ve 5 enstitüden 4’ü bulunmaktadır. Bu kampüste bulunan Mustafa İnan Merkez Kütüphanesi, Kültür ve Sanat Birliği, Spor Birliği ve 75. Yıl Öğrenci Sosyal Merkezi kampüsün yoğun yaşam alanlarıdır. Kampüste bulunan 12 bloktan oluşan toplamda 576 öğrenci kapasiteli “Gölet Yurtları”, 4 bloktan oluşan toplamda 1424 öğrenci kapasiteli “Vadi Yurtları”, 3 bloktan oluşan toplamda 384 öğrenci kapasiteli “Ayazağa Kız Ögrenci Yurdu” ve 3 bloktan oluşan toplamda 220 öğrenci kapasiteli “Arı, Gök ve Verda Üründül Yurtları” yer almaktadır.

Kampüste Yer Alan Birimler
Rektörlük
Bilgisayar ve Bilişim Fakültesi
Elektrik- Elektronik Fakültesi
Fen-Edebiyat Fakültesi
Gemi İnşaatı ve Deniz Bilimleri Fakültesi
İnşaat Fakültesi
Kimya-Metalürji Fakültesi
Maden Fakültesi
Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi
Fen Bilimleri Enstitüsü
Enerji Enstitüsü
Avrasya Yer Bilimleri Enstitüsü
Bilişim Enstitüsü
Beden Eğitimi Bölümü
Kültür Sanat Birliği

TAŞKIŞLA KAMPÜSÜ

Taşkışla Kampüsü’nde Mimarlık Fakültesi, Sosyal Bilimler Enstitüsü, Güzel Sanatlar Bölümü ve Sürekli Egitim Merkezi bulunmaktadır. İTÜ Geliştirme Vakfı ile Rektörlüğün kent içi ofislerini de barındıran bu kampüs, sahip olduğu görkemli tarihi binası ile dikkati çekmektedir.

Kampüste Yer Alan Birimler
Mimarlık Fakültesi
Güzel Sanatlar Bölümü
Sosyal Bilimler Enstitüsü
Sürekli Eğitim Merkezi
İletişim

Ulaşım

Taşkışla kampüsüne Taksim’e gelen toplu taşıma vasıtaları, Taksim – Hacı Osman metro hattı, Kabataş – Taksim füniküler hattınını kullanarak erişebilirsiniz. Kampüs Taksim Gezi parkının doğu ucunda yer almaktadır.

GÜMÜŞSUYU KAMPÜSÜ

Gümüşsuyu Kampüsü, Taşkışla Kampüsü ile birlikte 19. Yüzyıl İstanbul’unda en önemli ticaret ve kültür merkezi olan ve bugün de aynı işlevleri sürdüren Taksim bölgesindedir. Kampüste, Makine Fakültesi’nin yanında Kapalı Spor Salonu ile açık hava spor alanları bulunmaktadır. Kampüsde bulunan 2 adet bloktan oluşan toplamda 286 öğrenci kapasiteli kız ve erkek öğrenci yurdu İTÜ öğrencilerine standartların ötesinde bir yaşam kalitesi sunmaktadır.

Kampüste Yer Alan Birimler

Makina Fakültesi
Tekstil Teknolojileri ve Tasarımı Fakültesi
Gümüşsuyu Spor Merkezi
Gümüşsuyu Erkek Öğrenci Yurdu
Gümüşsuyu Kız Öğrenci Yurdu

Ulaşım

Gümüşsuyu kampüsüne ulaşmak için Taksim’e gelen toplu taşıma vasıtaları kullanılabilir. Taksim’e; Taksim – Hacı Osman metro hattı, Kabataş – Taksim füniküler hattınını kullanarak erişebilirsiniz. Kampüs Taksim’den Beşiktaş’a inen Gümüşsuyu caddesi üzerinde yer almaktadır.

MAÇKA KAMPÜSÜ

Maçka Kampüsü’nde İşletme Fakültesi, İngilizce Hazırlık Okulu, Dil ve İnkilap Tarihi Bölümü, Türk Müziği Konservatuarı, İTÜ Vakfı ofisleri ve İTÜ Sosyal Tesisleri bulunmaktadır. Sosyal tesis, yabancı ve yerli misafirler için otel, lokanta, açık yüzme havuzu ve tenis kortları olanaklarina sahiptir. Bu kampüste Üniversiteye ait bir ana okulu ve kreş de bulunmaktadır. Taşkışla ile Maçka Kampüsleri arasında bağlantıyı saglayan teleferik servisi, İTÜ öğrencilerine önemli bir olanak sunmaktadır.

Kampüste Yer Alan Birimler

İşletme Fakültesi
Yabancı Diller Yüksekokulu
Türk Musikisi Devlet Konservatuarı
İTÜ Vakfı Ofisleri

Ulaşım

Maçka kampüsü Beşiktaş – Nişantaşı hattı üzerindedir. Kampüse erişmek için Beşiktaş’tan gelip Nişantaşı’ndan geçen toplu taşıma araçları kullanılabilir. Taksim’den kampüse gelmek için Taksim – Maçka arasındaki teleferik hattı tercih edilebilir.

TUZLA KAMPÜSÜ

16.5 hektarlık alana sahip Tuzla Kampüsü’nde modern ekipmanlarla donatılmış eğitim havuzu ile Denizcilik Fakültesi bulunmaktadır.

Kampüste Yer Alan Birimler
Denizcilik Fakültesi

Ulaşım

Tuzla kampüsü İstanbul’un Tuzla ilçesinde Marmara denizi kıyısındadır. Kampüse erişmek için Kadıköy ve Topkapı’dan Tuzla’ya giden toplu taşıma araçları tercih edilebilir.

 

Enstitüler Fakülteler Öğrenim Birimleri
Enerji Enstitüsü
Fen Bilimleri Enstitüsü
Sosyal Bilimler Enstitüsü
Bilişim Enstitüsü
Avrasya Yer Bilimleri Enstitüsü
Deprem Mühendisliği ve Afet Yön. Ens.
İnşaat Fakültesi
Mimarlık Fakültesi
Makina Fakültesi
Elektrik-Elektronik Fakültesi
Maden Fakültesi
Kimya-Metalurji Fakültesi
Bilgisayar ve Bilişim Fakültesi
Gemi İnşaatı ve Deniz Bilimleri Fakültesi
Fen-Edebiyat Fakültesi
İşletme Fakültesi
Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi
Denizcilik Fakültesi
Tekstil Teknolojileri ve Tasarım Fakültesi
Türk Musikisi Devlet Konservatuarı
Müzik İleri Araştırmalar Merkezi
Yabancı Diller Yüksekokulu
Atatürk İlkeleri ve İnkilap Tarihi Bölümü
Meslek Yüksekokulu
Güzel Sanatlar Bölümü
Beden Eğitimi Bölümü
Türk Dili Bölümü

 

Akademik personel ve öğrenci sayıları
Üniversitenin 2 bin 200 kişilik akademik kadrosu bulunurken 18 bin lisans, 7 bin 200 yüksek lisans ve doktora öğrencisi vardır.

100’ün üzerinde olan öğrenci kulüpleri ile sosyalleşebilme imkanı sunuyor. Ayrıca  ERASMUS yurtdışı öğrenci değişim programı, IAESTE ve AISEC yurtdışı staj programlarıyla öğrencilere yurt dışı eğitim olanağı sunuyor.

İTÜ’de yüzde 70 Türkçe ve yüzde 30 İngilizce olmak üzere 2 dilde eğitim görme imkanına sahip oluyorsunuz ayrıca 2010 yılından itibaren bu programlara ek olarak tamamı İngilizce programlar da var.

Bu küçük notlara da göz atın…

İşte İTÜ’den mezun olmuş ve şu an Türkiye’de siyaset, spor, iş ve sanat dünyasında adından söz ettiren kişilerden bazıları; Süleyman Demirel, Necmettin Erbakan, Hande Suher, Nahit Kumbasar, Tarhan Erdem, Naci Görür, Hüsamettin Kavi, Hilmi Demiray, Gülsün Sağlamer,  Orhan kural, Melihat Gülses, Aşkın Nur Yengi, Tolga Örnek, Volkan Konak, Çelik Erişçi, Çağla Kubat

Üniversite hakkında detaylı bilgi için;

www.itu.edu.tr
İTÜ Ayazağa Kampüsü 34469
Maslak-İSTANBUL
Ayazağa Santrali: 285 30 30 (40 hat)

Advertisements

Bir cavab yazın

Sistemə daxil olmaq üçün məlumatlarınızı daxil edin və ya ikonlardan birinə tıklayın:

WordPress.com Loqosu

WordPress.com hesabınızdan istifadə edərək şərh edirsinz. Çıxış /  Dəyişdir )

Google+ foto

Google+ hesabınızdan istifadə edərək şərh edirsinz. Çıxış /  Dəyişdir )

Twitter rəsmi

Twitter hesabınızdan istifadə edərək şərh edirsinz. Çıxış /  Dəyişdir )

Facebook fotosu

Facebook hesabınızdan istifadə edərək şərh edirsinz. Çıxış /  Dəyişdir )

w

%s qoşulma