Yaratıcı Kalmak İçin İpuçları


Bir tasarımcı için en önemli durumlardan, hatta görevlerinden biri de mümkün olduğunca yaratıcı olmak, ve tasarımlarını özgün şekilde üretmektir. Peki daima yaratıcı kalmak mümkün mü, mümkünse neler yapmalı kısaca göz atalım.

Trendler

Yine tasarımcının başlıca görevleri arasında zihnini yeni tutmak, güncel görsel eğilim ve moda trendleri takip etmek sayılabilir. Başta internet olmak üzere bu yeni trendler, televizyonlar klasik ya da dijital dergiler, sektörel yayınlar üzerinden takip etmek mümkün.

Süreçler

Proje süreçleri içerisinde sonuca ulaşmak için her tasarımcının kendine özgü yöntem ve sorun çözme yolları vardır. Siz de kendinizinkini geliştirebilirsiniz. Süreçler içerisinde kullanacağınız araçlar, yöntemler ve tecrübeniz bu konuda belirleyici olacaktır. Kendinizi bu konularda geliştirerek süreçler konusunda pozitif aşamalar sağlamanız mümkün.

Fiziksel İpuçları

Tasarımcılar pek öyle gözükmese de sürekli kafa çalıştıran yenilik ve çözüm üretmeye odaklı ve aslında çok yorulan kişilerdir. Bu fiziksel yorgunluğun üstesinden gelmek için bir kaç ipucu ile devam edelim.

Uyku:

Zorlu proje süreçlerinde, bir sonraki gün daha zinde olmak için her zaman iyi dinlenmiş olmanız gerekir. İyi ve deliksiz bir uyku bir sonraki güne daha iyi motive olmanızı sağlar, uykusuz geceler geçirip işleri yetiştirmeye çalışmak yerine iyice dinlenmiş olarak daha motive bir gün yaşamaya odaklanın.

Kötü Diyet:

Bu süreçler içinde elbette ki sağlınız açısından da yediğinize içtiğinize dikkat etmelisiniz. Mümkün olduğu kadar abur cuburdan kaçınıp, vücudunuzun gerçekten ihtiyacı olan besin ve vitaminlere yönelmeniz faydalı olacaktır.

Stres:

Gereksiz gerginliklerden mümkün olduğu kadar kendinizi arındırmaya çalışın, çalışma ortamınızı da buna göre düzenleyebilir ya da seçebilirsiniz, mümkün olduğu kadar stressiz geçen süreçler en azından işe odak sorunlarınızın üstesinden gelerek daha sağlıklı işler çıkarmanızı sağlar.

Yaratıcı olmak ve öyle kalmak için bu minik ipuçları umarım faydalı olmuştur.

Menbe http://www.hasanyalcin.com

Advertisements

Bir cavab yazın

Sistemə daxil olmaq üçün məlumatlarınızı daxil edin və ya ikonlardan birinə tıklayın:

WordPress.com Loqosu

WordPress.com hesabınızdan istifadə edərək şərh edirsinz. Çıxış /  Dəyişdir )

Google+ foto

Google+ hesabınızdan istifadə edərək şərh edirsinz. Çıxış /  Dəyişdir )

Twitter rəsmi

Twitter hesabınızdan istifadə edərək şərh edirsinz. Çıxış /  Dəyişdir )

Facebook fotosu

Facebook hesabınızdan istifadə edərək şərh edirsinz. Çıxış /  Dəyişdir )

w

%s qoşulma