Yurtdışında Güzel Sanatlar Eğitimi


grafik_tasarimda_egitimin_onemi1

 

Yurtdışı Eğitim Danışmanı Şebnem Pamukçu, Amerika, Kanada, İngiltere gibi popüler eğitim destinasyonlarındaki Güzel Sanatlar Fakültelerinde okumak isteyen üniversite adaylarının ilgisini çekebilecek önemli bilgileri paylaştı.

Başvurularda nelere dikkat edilmeli ? Nasıl bir yol izlenmelidir?

Amerika, Kanada, İngiltere gibi popüler eğitim destinasyonlarındaki Güzel Sanatlar Fakültelerinde okumak isteyen üniversite adaylarinin ilgisini çekebileceğini düşündüğüm önemli bilgileri paylaşmak isterim. Türkiye’de olduğu gibi dünyanın her yerinde Güzel Sanatlar Fakülteleri’nde öğrenci olabilmek önemli performanslar istiyor. Yurtdışında bir sinav sistemi olmadığı için, öğrencilerin başvurulari iki aşamalı bir değerlendirme gerektirir.

Ilk asamada öğrencilerin lise not ortalamalari, aldiklari dersler ve yabanci dil sinav skorlari doğrultusunda “Admission Office” bir değerlendirme yapar. Not ortalamaları önemli olsa da istenen minimum ortalamalar İşletme, Mühendislik gibi bölümlere göre biraz daha esnektir. Ikinci ve en onemli aşama ise öğrencilerin scetchbook ve art worklerden oluşturdukları portfoliolarının değerlendirilmesidir. Portfolio hazirlik aşamasının daha uzun bir sürece yayılması, öğrencinin çizim konusunda nasıl ilerlediğini göstermek açısından önemlidir.

Portfolio Hazırlarken Nelere Dikkat Edilmeli?

* Öncelikle Portfolio’nuzu sunmanız gereken son tarih önemlidir. Akademik kurul bir defa toplanacağı için bu tarihe kadar çalışmalarınızın okullara gönderilmiş olması gerekir. Amerika’daki bir çok üniversitede program son başvuru tarihine kadar hem portfolio’nuzu hem de akademik dökümanlarınızı, TOEFL, IELTS sonuçlarını, referans mektupları, essay ve CV’nizi sunmuş olmanızı isterler. Kanada ve İngiltere’de ise okuldan okula değişiklik göstermek üzere, son başvuru tarihine kadar başvurunuzun ve portfolionuzun sunulmuş olması gerekir. Diğer belgelerinizi göndermek için ek bir zaman sunulur.

* Portfolio’nuzun içeriği, kullandığınız teknikler, oluşturduğunuz temalar, yaratıcılığınız, farklı ve çeşitli araçlar kullanmış olmanız portfolio değerlendirmenizde en önemli kriterlerdir. Her üniversite portfolio’nun kaç parçadan oluşması gerektiğini (genellikle 10-15 parçadan oluşur) hangi araçların kullanılmasını istediğini (karakalem, fotoğraf, tasarım vs..) oluşturabileceğiniz temaları, art worklerininizin olabileceği maksimum ebatları ve hangi yolla çalışmalarınızı göndermeniz gerektiğini (CD, Flicker, SlideRoom, Hardcopy) başvurunuzu takiben belirtir.

* Portfolio’nuzun içeriği kadar portfolio’nuzu nasıl sunduğunuz da önemlidir. Yaratıcılığınızı gösterebileceğiniz önemli aşamalardan birisidir.

* Merdiven, Organik Materyal Çizimi, El, Bisiklet (Mekanik Çizim) portfolio’nuzun olmazsa olmaz parçalarıdır.

* Tüm çalışmalarınız süresince gösterdiğiniz gelişmeyi, araştırma çizimlerinizi, tasarım yeteneklerinizi gösterebileceğiniz Sketchbook’unuz bir çok çizim örneğinizi içermesine rağmen tek bir parça olarak sayılır. Uzun dönemde hazırlanan portfolio’nuzun bir yerde tarihini ve gelişim sürecini anlatan en önemli parça sketchbook’unuzdur.

* Film Production bölümü ülkemizde sunulduğundan biraz daha farklıdır. Film Studies ismiyle geçen programlar akademik bilgi ağırlıklı olup Edebiyat Fakulteleri tarafından sunulur. Bu durumda çalışma örnekleriniz istenmez. Film Production programı ise Güzel Sanatlar Fakültesi tarafından sunulur ve film, fotoğraf, çizim, storyboard gibi çalışma örneklerinizi görmek isterler.

* Portfolio’nuzun diğer önemli parçası hazırlayacağınız Essay’dir. Her okul yazmanız gereken essay’in uzunluğunu ve essay konunuzu belirler.

– neden bu bölümü ve başvurduğunuz okulu tercih ettiğiniz

– daha önce okul dersi olarak ya da okul dışındaki artistik çalışmalarınızın neler olduğu

– hangi özelliklerinizin sizi bu bölüm için ideal aday yaptığı

– beğendiğiniz bir sanatçının çalışmalarını analiz etmeniz gibi konulardan oluşur. Bu bölüm öğrencinin kendini iade edebileceği, sanata ve okumak istediği bölüme olan yaklaşımını göstermesini sağlayan ve başvurunuz için oldukça önemli bir bölümdür.

* Müzik fakültelerinde okumak isteyen öğrencilerden audition hazırlamaları istenir.

Yurtdışında Güzel Sanatlar Fakülteleri tarafından sunulan ve en çok tercih edilen programlar hangileridir?

* Grafik Dizayn

* Endüstriyel Tasarim

* Iç Mimarlik

* Dizayn

* Görsel Sanatlar

* Fotoğraf

* Film Prodüksyon

* Plastik Sanatlar (Heykel, Resim vs..)

* Moda /Tekstil Tasarım

Okullara en son başvuru yapacağınız tarihler nedir?

Her okula göre son başvuru tarihi değişiklik gösterir. Eylül dönemi için Amerika başvurularının son tarihleri Kasim ayi itibariyle dolmaya başlar. Kanada için bu tarihler Şubat 1 gibidir.

Portfolio Çalışmalarına Ne Zaman Başlanmalı?

Üniversite adaylarına önerdiğimiz çalışma süreci ortalama 2 yildir. Bu süreç bölümünüzü belirlemek, çalışma sistematiğinizi oturtmanız, hem teknikleri bilip hem de uygulamalarını doğru bir şekilde yapabilmeniz, ve temalarınızı oluşturabilmeniz için yeterli bir süre olacaktır. Ülkemizde yurtdışını hedefleyen bir çok öğrenci bir portfolio danışmanı ile çalışmayı tercih ediyor. Lise müfredatlarında sunulan Art ile ilgili derslerin yetersizliği, öğrencileri bu alanda uzmanlaşmış isimlerle çalışmaya yönlendiriyor. Portfolio için kendinize ayırdığınız zaman ne kadar artarsa, daha iyi, daha yaratıcı daha yenilikçi bir dosya sunma olasılığınız artıyor.

Portfolio Workshopları / Yaz Okulları

Bir çok üniversite, üniversite adaylarına yaz döneminde katılabilecekleri Art / Portfolio Yaz Okulları sunuyor. Bu programlar bir çok açıdan oldukça işlevsel. Öğrenciler okumak istedikleri programın içeriğini daha yakından tanıma fırsatı buluyorlar. Okuyacakları üniversitenin içinde böyle bir program almak o ülkeyi ve okulu tanımak için de eşsiz bir fırsat. Ancak en önemlisi nihai kararı etkileyecek olan portfolio çalışmalarında nelere dikkat edilmesi gerektiği ve teknikleri eksiksiz olarak öğretecek olmasıdır.

Güzel Sanatlar Fakülteleri’nden kabul almak zor mudur?
Dünyanın her yerinde Güzel Sanatlar Fakülteleri öğrencilerin hem başarılı ders notlarına sahip olmasını hem de artistik çalışmalarının sıra dışı ve ilgi çekici olmasını isterler. Anlatmak istediğiniz temayı ya da yapmak istediğiniz yorumu, yetenekleriniz, teknik bilginiz, stilinizi ve yaratıcılığınızla harnmanlayarak 10-15 parçadan oluşan dosyanızla ifade edebiliyor olmanızı beklerler. Hiç şüphesiz ki bu çok kolay bir çalışma değildir. Devlet üniversitelerinin büyük bir çoğunluğunda Güzel Sanatlar Fakülteleri kotalıdır. Yılda 20 ya da 50 öğrenciyle kısıtlı tutulan programlardır. Ancak sadece Sanat programları sunan, Emily Carr, OCAD gibi devlet üniversitelerinde foundation programı da sunulduğu için şöğrencilerin şansı biraz daha artar.

Portfolio’su olmayan ve yeterli teknik bilgiye sahip olmayan öğrenciler ne yapmalı?

Bazı okullar herhangi bir portfolio istemeden sadece Fpundation Programı sunarlar. Bu programa kabul edilen öğrenciler 1 yillik program süresince portfolio hazırlamayı öğrenirler. Hazırladıkları çalışmalarla birinci yilin sonunda istedikleri üniversitelere müracaat yapabilirler. Foundation Programında okumaları bölüme kabul edilmelerini garanti etmez.

En çok tercih edilen üniversiteler hangileridir?

New York University (USA)

Yale University School of Art (USA)

Rhode Island School of Design (USA)

UCLA (USA)

York University (Canada)

Concordia University (Canada)

Parsons School of Design (USA)

Pratt Institute (USA)

School of Visual Arts (USA)

Emily Carr University (Canada)

Sheridan College of Art and Design (Canada)

OCAD (Canada)

Anglia Ruskin University (UK)

University of Westminister (UK)

New York Film Academy (USA)

Domus Academy (Italy)

California School of Arts (USA)

University of the Arts Lodon (UK)

Vancouver Fİlm School (Canada)

University of Creative Arts (UK)

Detaylı bilgi için
sebnem@moracademia.com
info@moracademia.com
212-296 83 87

Bir cavab yazın

Sistemə daxil olmaq üçün məlumatlarınızı daxil edin və ya ikonlardan birinə tıklayın:

WordPress.com Loqosu

WordPress.com hesabınızdan istifadə edərək şərh edirsinz. Çıxış / Dəyişdir )

Twitter rəsmi

Twitter hesabınızdan istifadə edərək şərh edirsinz. Çıxış / Dəyişdir )

Facebook fotosu

Facebook hesabınızdan istifadə edərək şərh edirsinz. Çıxış / Dəyişdir )

Google+ foto

Google+ hesabınızdan istifadə edərək şərh edirsinz. Çıxış / Dəyişdir )

%s qoşulma