Vektörel yansıma ve parlamalar


Aşağıdaki uygulama bir ambalaj çalışmasında kullanıldı.

Sizin de farklı işlerde kullanabileceğiniz basit ama alımlı bir uygulama.

 https://i1.wp.com/resim.sanalkurs.net/uploads/sheky_1.jpg

1) Öncelikle yeni bir döküman açıp istediğimiz bir font ile kelimemizi yazıyoruz.

Ben burada Seneca BQ isimli fontu kullandım.

 https://i1.wp.com/resim.sanalkurs.net/uploads/sheky_2.jpg

2) Espas (harf araları)ları yanaştırıp CTRL+K ( Break Apart) ile kelimeyi oluşturan harfleri birbirinden bağımsız hale getirdim.
Daha sonra bütün harfleri seçip CTRL+Q (Convert to Curves) curve’e çevirdim. Artık text olarak değil birer çizim halini aldılar.

 https://i2.wp.com/resim.sanalkurs.net/uploads/sheky_3.jpg

3) bir dörtgen obje çizip, y harfinin kuyruğunu budadım (Trim).

 https://i2.wp.com/resim.sanalkurs.net/uploads/sheky_4.jpg

4) y harfini budayarak ucunu düz hale getirmiştim. Şimdide uçta kalan 2 node’u s harfinin altına kadar sürükleyip, curve eksen okları ile yatık bir es şeklini verdim. aynı işlemi k harfinede uyguladım. dikkat ettiyseniz. ilk başta bütün yazıyı harflere ayırdıktan sonra convert işlemi uygulamıştık. Şayet bir bütün olarak convertleseydik bu işlemi yaptığımızda k’nin kuyruğu y harfinin üzerinden geçerken dişi hale (beyaz) gelecekti.

 https://i1.wp.com/resim.sanalkurs.net/uploads/sheky_5.jpg

5) Bu adımda bütün harfleri seçip aşağıda boş bir alanda kopyasını aldım. kopyaladığım harfleri weld ile bir bütün haline getirdikten sonra resimdeki gibi contour aracı ile dışa doğru taşma verdim. Bu taşma oranı isteğe göre değişebilir. Birazdan lazım olacak bir parça bu.

 https://i0.wp.com/resim.sanalkurs.net/uploads/sheky_6.jpg

6) asıl harflerimize gelip renklerini turuncu- sarı degrade olarak değiştirdim. (Turuncu üst tarafta kalacak şekilde)

 https://i1.wp.com/resim.sanalkurs.net/uploads/sheky_7.jpg

7) harflerimize içe doğru contour veriyoruz. Daha sonra Break Apart (CTRL+K) uygulayarak effect’likten çıkarıp içe taşmalarıda birer işlenebilir objeye çeviriyoruz.

 https://i2.wp.com/resim.sanalkurs.net/uploads/sheky_8.jpg

8) Bu adımda önce yazımızı kapsayan bir dikdörtgen çizip convert ettikten sonra dikdörtgenin üst kenarını harflerin aşağı yukarı ortalarından geçen bir dalga şekline çeviriyoruz.

 https://i2.wp.com/resim.sanalkurs.net/uploads/sheky_9.jpg

9) üst tarafı dalga şeklindeki objemizi önce seçip ardından s harfinin içe taşmış objesinide seçerek trim uyguluyoruz. bu yaptığımız işlemi diğer harflerede teker teker uygulayarak ekrandaki görünümü alıyoruz.

 https://i0.wp.com/resim.sanalkurs.net/uploads/sheky_10.jpg

10) Kırpılmış olan içe taşmaları sarı-beyaz degrade ile şekildeki gibi boyuyoruz. Bu arada üst kenarı dalga şeklindeki obje ile işimiz bittiği için silebiliriz.

 https://i1.wp.com/resim.sanalkurs.net/uploads/sheky_11.jpg

11) 5. adımda yaptığımız dışa taşmalı contour objemizi asıl yazımızın altına getirip renklerini şekildeki gibi değiştiriyoruz.

 https://i1.wp.com/resim.sanalkurs.net/uploads/sheky_12.jpg

12) Bu adımda harflerimizi teker teker seçip daha önce içe doğru verdiğimiz taşma kadar aynı oranda taşmaları (içe doğru) tekrar veriyoruz.

 https://i1.wp.com/resim.sanalkurs.net/uploads/sheky_13.jpg

13) bir üst adımda verdiğimiz taşmaları seçip CTRL+K ile contour effect’liğinden çıkarıp birer işlenebilir obje haline çeviriyoruz. Bu objeleri seçili halde iken weld ile birleştiriyoruz. CTRL tuşuna basılı iken çok az bir şekilde aşağı doğru sürükleyip mouse’umuzun sağ tuşunu tek bir defa tıklayarak kopyasını alıyoruz. Şimdi bu kopya seçili iken SHIFT tuşuna basılı tutarak ilk kopyayı seçiyor ve ardından Trim uyguluyoruz. 2. kopyanın artık işi bitmiştir. silebiliriz.
Elimizde kalan ilk kopyayı beyaza boyayıp yazımızın üstüne getiriyoruz. SHIFT+ PAGE UP tuşlarına basarak en üstte kalmasını sağlıyoruz.

 https://i2.wp.com/resim.sanalkurs.net/uploads/sheky_14.jpg

14) Biraz evvel yazımızı önce harflere ayırarak daha sonra convertlemiştik hatırlarsanız. sebebi ise harklerin birbirini kesen yerlerinin dişi kalmasını önlemekti. şimdi bu adımda k harfinin beyaza boyadığımız ışık parlamasının y harfinin üzerindende geçtiğini görüyoruz. bunu önlemek için şekildeki gibi önce y harfini ve ardındanda SHIFT basılı iken k’nın beyaz parlamasını seçiyoruz. Trim uygulayarak k harfinin y’nin altından geçtiği hissini verdiriyoruz.

 https://i1.wp.com/resim.sanalkurs.net/uploads/sheky_15.jpg

15) Harflerimizi seçip aşağıda boş bir alanda kopyasını alıyoruz. bordo renge boyuyoruz.

 https://i1.wp.com/resim.sanalkurs.net/uploads/sheky_17.jpg

16) Bordoya boyadığımız harfleri grup ( CTRL+G) yapıp yazımız ile zemindeki dışa taşma katmanın arasında yazının sağ alt köşesinde taşacak şekilde resimdeki gibi sürüklüyoruz.

 https://i2.wp.com/resim.sanalkurs.net/uploads/sheky_18.jpg

17) 13. adımda harflere uyguladığımız içe taşma ve kopyası ile trim uygulamasını bu kez zemindeki dışa taşmış objeye uyguluyoruz.

 https://i0.wp.com/resim.sanalkurs.net/uploads/sheky_19.jpg

18) trimden sonra çıkan objeyi turuncu ile sarı arasında herhangi bir tona boyuyoruz. ben burada başak sarısı ile boyadım. ardında zeminde kalan dışa taşmanın üstüne sürüklüyoruz.

 https://i0.wp.com/resim.sanalkurs.net/uploads/sheky_20.jpg

19) Boş bir alanda bir üçgen çiziyoruz.

 https://i2.wp.com/resim.sanalkurs.net/uploads/sheky_21.jpg

20) Aşağıda kalan kenardan vertikal ayna uygulayıp her iki üçgeni birleştiriyoruz.

 https://i1.wp.com/resim.sanalkurs.net/uploads/sheky_22.jpg

21) birleştirdiğimiz parçayı 90 derece çevirerek bir kopyasını alıyor ardından 2 objeyi center’lıyoruz. Weld ile birleştirip %20-30 arası transparan uyguluyoruz. ortaya çıkan 4 uçlu yıldızımızın 45 derece çevirdiğimiz bir kopyasını daha alıp, boyutunu 3 te iki oranda küçültüyoruz.

Artık 8 uçlu bir parlama efektimiz var. final olarak bu yıldızları harflerimizin köşe kenar da kalacak yerlerine çoğaltarak uyguluyoruz.

 https://i2.wp.com/resim.sanalkurs.net/uploads/sheky_23.jpg

22) Yazımız ve uygulamamız şekildeki gibi final haline geliyor. Ben burada renkleri ve taşmaların oranını sizin zevkinize bırakıyorum. Umarım bir katkıda bulunabilmişimdir.

Kolay gelsin.

Advertisements

Bir cavab yazın

Sistemə daxil olmaq üçün məlumatlarınızı daxil edin və ya ikonlardan birinə tıklayın:

WordPress.com Loqosu

WordPress.com hesabınızdan istifadə edərək şərh edirsinz. Çıxış /  Dəyişdir )

Google+ foto

Google+ hesabınızdan istifadə edərək şərh edirsinz. Çıxış /  Dəyişdir )

Twitter rəsmi

Twitter hesabınızdan istifadə edərək şərh edirsinz. Çıxış /  Dəyişdir )

Facebook fotosu

Facebook hesabınızdan istifadə edərək şərh edirsinz. Çıxış /  Dəyişdir )

w

%s qoşulma