ANKARA ÜNIVERSITESI


1067240172au_amblem_2

Ankara Üniversitesi 15 fakülte, 5 yüksekokul, 6 meslek yüksekokul, 5 enstitü ve 1 konservatuarı bünyesinde bulunduran Türkiye‘nin en büyük üniversitelerinden birisidir.

 

İsmi: Ankara Üniversitesi
Kuruluş: 1946
Adresi: Ankara Üniversitesi Rektörlüğü Tandoğan
Bulunduğu Şehir: Ankara
Mail Adresi: auprir@ankara.edu.tr
Tel: 0(312) 222 85 32- 212 79 08
Eğitim Dili: Türkçe

Ankara Üniversitesi 15 fakülte, 5 yüksekokul, 6 meslek yüksekokul, 5 enstitü ve 1 konservatuarı bünyesinde bulunduran Türkiye‘nin en büyük üniversitelerinden birisidir.Üniversite Türkiye Cumhuriyeti’nin Anadolu’da kurduğu ilk üniversitedir. Cumhuriyetin ilk yıllarında kurulan Hukuk, Dil ve Tarih-Coğrafya, Fen, Tıp Fakülteleri 1946 yılında çıkan bir yasa ile aynı çatı altında toplanmış ve bu fakülteler Ankara Üniversitesi’ni oluşturmuştur. Yine 19. Asrın ikinci yarısında İstanbul’da kurulup Cumhuriyetten sonra Ankara’ya taşınan Siyasal Bilgiler, Ziraat ve Veteriner Fakülteleri kısa süre içinde Üniversiteye katılmışlardır.

Üniversite, 43 ön lisans ve 94 lisans programı altında, 5.000 öğrenciye ön lisans ve 30.000 öğrenciye ise lisans öğrenimi sunmaktadır. Ankara Üniversitesi’nde 850’i profesör, 450’si doçent, 300’ü yardımcı doçent olmak üzere toplam 1.600 öğretim üyesi görev yapmaktadır. Öğretim üyelerinin yanı sıra toplam 2.000 öğretim görevlisi, okutman, uzman ve araştırma görevlisi vardır.

Tüm diğer büyük şehirlerde olduğu gibi Ankara’da da barınma problemi öğrencilerin en önemli problemi olarak karsımıza çıkmaktadır. Özel yurtlar ve devlet yurtları dışında öğrencilerin bu yöndeki ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik üniversiteye bağlı yurtlarda mevcuttur: Üniversitenin Ankara içerisinde 5, Çankırı,Kalecik ve Beypazarı da da birer ögrenci yurdu vardır.

Ankara Üniversitesine bağlı yurtlar: 

Vehbi Koç Erkek Ögrenci Yurdu
Ankara Üniversitesi Milli Piyango Ögrenci Evi
Cumhuriyet Ögrenci Evi
Yıldırım Beyazıt Ögrenci Evi
Diğer Yurt adresleri için (Yurtlar/Ankara)

Bütün yurtlarda öğrencilerin barınma dışında diğer problemlerinin de çözülmesine çalışılmaktadır. Bu amaca yönelik olarak tüm yurtlarda kahvaltı ve yemek hizmeti sunulmaktadır.
Üniversiteye bağlı kampuslardaki bütün kafeteryalarda günde yaklaşık 14 bin öğrenciye ucuz yemek verilmekte, muhtaç öğrencilerden ise yemek ücreti alınmamaktadır.

Kültürel Hayat
Öğrencilerin sosyal ve kültürel zenginleşmesini de eğitimin bir parçası olarak gören Ankara Üniversitesi, bu konuda çok sayıda etkinliği bünyesinde barındırmaktadır.

Burslar
Ankara Üniversitesi öğrencileri; gerekli şartlar yerine getirildiği takdirde Kredi ve Yurtlar Kurumundan öğrenim kredisi alabilecekleri gibi üniversiteye bağlı veya özel bir çok vakıftan da burs alma imkanına sahiptirler.Ayrıca üniversite kendi bünyesindeki basarili öğrencileri de değişik şekillerde desteklemektedir.Bu konuda rektörlükten bilgi alınabilir.Burs adresleri için:Burslar/Ankara

Sağlık
Ankara üniversitesi ;gerek Sağlık, Kültür ve Spor Dairesi (Medikososyal), gerekse hastaneleri aracılığıyla sağlık alanında, öğrencilerine ve çalışanlarına geniş çaplı bir hizmet sağlamaktadır. Öğrencilerin sağlık sorunları ile ilgili birim, Rektörlüğe bağlı Sağlık, Kültür ve Spor Dairesi’dir. Sağlık sorunları nedeni ile başvuruda bulunan öğrencilerin yalnızca kimliklerini göstermesi yeterliolmaktadir. Teşhis ve tedavi, Sağlık Kültür ve Spor Dairesi servislerinde ilgili doktorlar tarafından yapılmakta, gerekli görülenler hastanelere sevk edilmekte, ilaç gereksinimleri Üniversite Uygulama Eczanesi’nden ve anlaşmalı eczanelerden karşılanmaktadır. Sağlık, Kültür ve Spor Dairesi’nde Dahiliye, Göğüs Hastalıkları, Nöroloji, Göz,Çocuk, İntaniye, Radyoloji, Diş ve Psikiyatri servisleri ile Biyokimya, Hematoloji ve Mikrobiyoloji laboratuarları bulunmaktadır. Bütün servislerde yeterli sayıda doktor, diş hekimi, biyolog, eczacı ve yardımcı sağlık elemanı bulunmaktadır.

Öğrencilerin sağlık sorunlarını çözümlemede destek olan ana kurum Tıp Fakültesi’dir. Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi ülkemizin en büyük üniversite hastaneleri kompleksine sahiptir. Bu kompleks içindeki İbn-i Sina, Cebeci ve Kalp Merkezi hastanelerimizin toplam yatak kapasiteleri 2400’ün üzerinde olup, poliklinik hizmetlerinden yararlanan hasta sayısı yılda 500.000 civarındadır.Öğrencilere destek olan bir başka birim de Diş Hekimliği Fakültesi’dir. Bu Fakültemizde geniş ve çok yönlü teşhis, tedavi olanaklarından yararlanan hasta sayısı 1999 yılında 35.000’e ulaşmıştır.

Teknolojik Altyapı
Ankara Üniversitesi teknolojik altyapısı itibariyle çok gelişmiş ve modern imkanlara sahip üniversitelerin başında gelmektedir.Üniversitede 20 UNIX sunucu ve 3500 kişisel bilgisayar, çeşitli işletim sistemlerinde ve kapasitede 16 öğrenci bilgisayar laboratuarı bulunmaktadır. Buralarda, uygulamalı dersler yanında öğrencilere hizmet verilmektedir. Bütün birimlerde İnternet kullanımı için altyapı mevcut olup, ücretsiz olarak isteyen herkese sunulmaktadır. 12000 kişinin elektronik posta adresi mevcuttur.

Üniversitedeki Toplam Bilgisayar Sayısı : Kişisel Bilgisayarlar: 4000
Sunucu Bilgisayar: 30
Öğrenci Laboratuar Sayısı: 23
Laboratuarda Verilen Hizmetler İnternet Kullanımı, Uygulamalı Derslerin Yapılması, Öğrencilerin Ödevleri İçin Kullanımı 2001 yılı için alınması planlanan bilgisayar sayısı: 1000 adet
Yeni açılacak Laboratuar Sayısı: 5

Üniversitede Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı bünyesinde Oracle, Progress, FoxPro gibi veri tabanları ve Pascal, C++, Visual Basic, Cobol gibi yazılım programları kullanılmaktadır. İsteyen her öğrenciye e-mail adresi ve web sayfası açma imkanı verilmektedir.
E-mail adresi ve web sayfası açma işlemi Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı tarafından yapılmaktadır. 2001-2002 Öğretim yılından itibaren Ankara Üniversitesine kayıt yaptıran her öğrenciye otomatik olarak e-mail adresi verilmesi planlanmaktadır. Üniversitede evden modemle İnternet kullanım olanağı mevcut olup, ücretsiz olarak her öğrencinin bu hizmetten yararlanma hakkı vardır.

Üniversiteye bağlı fakülteler ve yüksekokullar Ankara içinde oldukları için çok büyük bir ulaşım sorunu yaşanmamaktadır.Öğrenciler şehir içerisindeki toplu tasıma araçlarından istifade edebilmektedirler.

Advertisements

Bir cavab yazın

Sistemə daxil olmaq üçün məlumatlarınızı daxil edin və ya ikonlardan birinə tıklayın:

WordPress.com Loqosu

WordPress.com hesabınızdan istifadə edərək şərh edirsinz. Çıxış /  Dəyişdir )

Google+ foto

Google+ hesabınızdan istifadə edərək şərh edirsinz. Çıxış /  Dəyişdir )

Twitter rəsmi

Twitter hesabınızdan istifadə edərək şərh edirsinz. Çıxış /  Dəyişdir )

Facebook fotosu

Facebook hesabınızdan istifadə edərək şərh edirsinz. Çıxış /  Dəyişdir )

w

%s qoşulma