Etkili bir internet sitesi tasarlarken nelere dikkat etmeliyiz?

on

İnternet sitesi çabucak yapılır, tasarımı kolaydır diyenleri duymuşsunuzdur aslında hiç değil! Çünkü internet sitesinin tasarımı kişisel, kurumsal, sanatsal vs. alanlara yönelik, hedef kitlenizin ya da sitenizi ziyaret eden kullanıcıların ilgisini çekebilecek şekilde tasarlanmalıdır. İnternet sitesi, ziyaret edenlerin sizinle ilgili fikir sahibi olması açısından iyi bir görsel araçtır. İşte tam bu noktada site tasarımının düzeni ve öğeleri devreye girmektedir.

Tasarım

Renk paletinde en fazla 3 renk bulundurmak daha çarpıcı olacaktır. Böylelikle site kullanıcı tarafından daha kolay algılanabilir ve hatırlanabilir. Örneğin, kullanıcı tarafından tıklandıktan sonra bağlantı renginin değişimi, kullanıcıyı hangi bağlantıyı tıkladığını hatırlatıcı niteliktedir.

Bir web sitesi; başlık, alt başlık, bağlantılar ve metinlerden oluşmaktadır. Tipografi öğelerinin rengi, büyüklüğü, harfler ve kelimeler arasındaki boşlukların oranı okunurluk ve önemlilik sırasına göre konumlandırılmalıdır. Tasarım için kullanılan her öğenin birbiri ile uyumu göz arda edilmemelidir.

Sitenin hedef kitle tarafında kullanılabilirliği göz önünde bulundurulmalıdır. Kullanıcıların deneyimleri sitenin aynı zamanda ziyaretçi sayısının yükselmesinde etkin olmaktadır.

Kitlenin ilgisini siteye çekmek ve bunun  devamlılığını sağlamak…

1. Kullanıcı için olumsuzlukları elemek; açık, anlaşılır yapılar kurmak ve içerikler oluşturmak.

2.İlgi çekmek ve akıcılığı sağlamak; yaratıcı cümleler ve anlatım tarzı kullanmak.

3.Bilinen bir tasarım düzeni oluşturmak; kullanıcıda kafa karışıklığı yaratmamak.

4.Soruları cevaplamak; hedef kitlenin neden o siteyi ziyaret edip etmemesini, hem tasarımı hem de içeriği belirlemektedir.

5.Siteyi yayınlamadan önce test etmek; sitenin işlevselliğini ölçmek.

Tasarım endüstrisinde internet sitesi  geliştirme ilk sırada yerini alırken, tasarımcıların çoğunluğunu erkeklerin oluşturdukları gözlemlenmektedir. Bu bilgiden yola çıkarak erkek tasarımcıların gelirlerinin, kadın tasarımcılara oranla daha yüksek olduğu söylenmektedir.

Advertisements

Bir cavab yazın

Sistemə daxil olmaq üçün məlumatlarınızı daxil edin və ya ikonlardan birinə tıklayın:

WordPress.com Loqosu

WordPress.com hesabınızdan istifadə edərək şərh edirsinz. Çıxış /  Dəyişdir )

Google+ foto

Google+ hesabınızdan istifadə edərək şərh edirsinz. Çıxış /  Dəyişdir )

Twitter rəsmi

Twitter hesabınızdan istifadə edərək şərh edirsinz. Çıxış /  Dəyişdir )

Facebook fotosu

Facebook hesabınızdan istifadə edərək şərh edirsinz. Çıxış /  Dəyişdir )

w

%s qoşulma