İnternetten para kazanmak ‘ucuz’

on

İnternetten para kazanmak, arama motorlarında en çok aranan anahtar kelimelerden biri. Bu anahtar kelime hakkında açılan çok web sitesi ve blog olmasına rağmen hala yeni yeni siteler türemeye devam ediyor.

İnternetten para kazanmak isteyen ve bunun yollarını arayan birçok kişi bu siteleri, blogları her gün ziyaret ediyor. Bu tür siteleri ben de zaman zaman ziyaret ediyorum ve yazılanları okuyorum.

İnsanların nasıl kolaycılığa, kalitesizliğe alıştırıldığını gözlemliyorum. Sitelerdeki yazılara bırakılan yorumlar internetten para kazanmak isteyenlerin içinde bulunduğu çıkmazı gözler önüne seriyor.

Bu sitelerde en çok dikkatimi çeken şey, bilgilerin hep tekrar, fayda sağlamaktan uzak, insanları
kolaycılığa iten hatta bazen kandıran bir yapıda olması.

Bu amaçla açılan sitelerin çoğunun trafik almak, Adsense vb. tarz reklam programlarını kullanarak bir gelir elde etmek amacında olduğunu bilmek lazım. Madem internetten para kazanmak kolay peki bu tür siteleri açan insanlar neden zengin değil? Onların da çoğu derme çatma bilgiler ile “müşteri” toplamaya çalışıyorlar. “Kelin ilacı olsa kendi başına sürer” atasözü bu durumu açıklayan iyi bir örnek.

Arkadaşlar şunu iyice bilmenizi istiyorum. Emek harcamadan, kendinizi kanıtlamadan, kaliteli bir şeyler ortaya koymada başarılı olmanız, para kazanmanız ve kişilerin sizi dikkate alması iş vermesi gerçekten zor. Alanlar da ucuza kaçarak günü kurtarmak için ya da bu işlerden yeterince anlamadıkları için alır. Bunu hala anlamayan ya da anlamakta güçlük çeken kişiler var.

İnternet ortamında 0,50 kuruşa, 0,75 ve 1 TL’ye  iş yaptıranlar var. Bu kişilerin ilanlarına balıklama atlayanlar var. Bu insanların çoğunun da durumunun geçinecek kadar, kaliteli işler yapacak kadar iyi olduğunu  düşünüyorum.

Bu arkadaşların artık “site açtım, reklam alırım, para kazanırım, yazarak para kazanırım, tanıtım yazısı sata kazanırım” gibi tüccar mantığını bir kenara bırakmaları lazım. Devir artık kalite devri. Değerli içerik üreten, sabreden, prensipli çalışan kişiler zamanla çok iyi konuma geliyor. Popüler internet girişimcilerinin hikayelerini hiç okumadınız mı? Birden mi bu noktaya gelmişler?

İnternetten para kazanmak, internet dışındaki işlerde çalışarak para kazanmak kadar zordur. Öncelikle bunun bilinmesi gerekiyor. Bir fabrikada çalışırsınız sabah gidersiniz akşam gelirsiniz. Mesai saatleriniz bellidir. Tatil gününüz bellidir.

İnternette ise çok daha fazla çalışmak, araştırmak zorundasınız. Yenilikleri sürekli takip etmeniz gerekiyor. Bilgi hızla eskiyor, kirleniyor. Sizin ürettiğiniz şeyler diğer kişilerin ürettiklerinde farklı değilse şansınız maalesef çok yok. Pembe hayallere kapılmamak lazım.

Kaliteli içeriğe ihtiyaç had safhada. Neden kaliteli ve gerçekten özgün içerik üretilmiyor? 

-Profesyonellikten uzak yazarlık ön planda.

-Kaliteli, emek harcanmış yazılar değer görmüyor.

-Fiyat politikası diye bir şey yok.

-Pazarlık usulü çalışma yaygın.

– Kelime kaygısı kaliteyi düşürüyor.

-Yazılanlar okunmaktan ve paylaşılmaktan uzak içerikler.

-Anahtar kelime çöplüğüne dönmüş yazılardan fayda bekleniliyor.

-İmla kurallarına uyan yok.

-Link çöplüğüne dönmüş, can çekişen ve güncel olmayan sitelerle iş yapmaya çalışanlar var.

-SEO uzmanıyım diye geçinen kişi çok.

-İçerik yazarlığının nasıl yapıldığını bilen çok az.

-Para, kalitenin önüne geçmiş.

– Özgünlük yok.

-Kendini geliştirmek ve daha nitelikli işler yapmak için emek harcayan çok fazla kişi yok.

En önemlisi bu piyasada kaliteli içerik üreten, araştırarak, severek yazan kişilere hak ettikleri değerin verilmemesi.

Neden mi?

Cevap basit. Ucuza kaçmak için. Hem ucuz hem de pazarlık yapmayı severiz. Yapılan işler kalitesiz olunca da şikayet etmeye bayılırız.

Bu aralar yazımı atasözleri ile bitirme ihtiyacı hissetmeye başladım.

Ucuza kaçmak ile ilgili birkaç atasözünü siz değerli okurlarımla paylaşmak istiyorum:

Ucuz alan pahalı alır (pahalı alan aldanmaz)

Ucuz alınan mal genellikle kötü, dayanıksız ve çürük maldır. Kolay yıpranır, eskir ve çabuk atılır. İster istemez yerine yenisinin alınması zorunlu olur, tekrar masrafa girilir. Dolayısıyla pahalıya alınmış gibi olur.

Ucuz etin yahnisi yenmez (tatsız olur)

Ucuza alınan, maledilen şeylerde nitelik bulunmaz; ya çürük, ya kötü, ya da hilelidir. Bu sebeple, bu tür mallardan istenildiği gibi fayda sağlanamaz.

Ucuzdur vardır illeti, pahalıdır vardır hikmeti

Bir malın fiyatı niteliğine göredir. Bu sebeple ucuz şeylerin ucuzluğuna tamah etmemeli, pahalı şeylerin de pahalılığından korkmamalıdır. Çünkü ucuz olan çürük, kötü ve dayanıksız olur çoklukla; pahalı olan da kaliteli, değerli ve sağlamdır.

Peki, sizin için hangisi önemli?

Emek harcanmış, kaliteli işler almak ya da vermek mi?

Yoksa, ucuza kaçılmış, adi işler mi?
– See more at: http://medyaistasyonu.blogspot.com/2013/08/internetten-para-kazanmak-ucuz.html#sthash.ys6aiPaT.dpuf

Advertisements

Bir cavab yazın

Sistemə daxil olmaq üçün məlumatlarınızı daxil edin və ya ikonlardan birinə tıklayın:

WordPress.com Loqosu

WordPress.com hesabınızdan istifadə edərək şərh edirsinz. Çıxış /  Dəyişdir )

Google+ foto

Google+ hesabınızdan istifadə edərək şərh edirsinz. Çıxış /  Dəyişdir )

Twitter rəsmi

Twitter hesabınızdan istifadə edərək şərh edirsinz. Çıxış /  Dəyişdir )

Facebook fotosu

Facebook hesabınızdan istifadə edərək şərh edirsinz. Çıxış /  Dəyişdir )

%s qoşulma