All DesiGn

Japon Sanatı

Posted on: 25 Yan 2014


Japon kültürü  Çin kültüründen oldukça fazla bir şekilde etkilenmiştir. Japon toplumu  ise benzersiz bir şekilde gelişti. Çünkü yüzyıllar boyunca, özellikle 19. ve 17. yüzyıllarda, Japonya kendisini izole etti ve dış dünya ile olan tüm temaslardan kaçındı.Amerikalı  Amiral Perry Japonya’yı batı ile ticaret yapmaya zorlayana kadar bu böyle devam etti,  Japonya dış dünyaya kapılarını açtı. Öte yandan , Japonya ve dış dünya arasında bu bağlantı yapılınca, Japon sanatı Avrupa ve Amerika Birleşik Devletleri’nde çok popüler oldu. Japon sanatı 19. ve 20. yüzyıllar boyunca Avrupa ve Amerika’da ince ve dekoratif  sanat gelişiminin çok önemli bir parçası haline geldi.
Budizm  MS 6. yüzyılda Japonya ulaştığında, güçlü bir Çin etkisi görüldü. Ancak, 9. yüzyıldan sonra, Japon sanatı üzerindeki  Çin etkisi zayıfladı. Japonya 14. yy da düşünce ( tefekkür) yaşamını vurgulayan ve doğanın tefekküründe çok güçlü bir rol oynayan  Zen Budizmi olarak bilinen kendi Budizm’ini geliştirdi.Zen Budizmi’nin yanında Japonya bir ada olması gerçeği ile doğa üzerindeki görsel vurgusu ile de etkilendi.  Din ve coğrafya , bu durumda, bu ülkede gelişmiş görsel fikirleri etkiledi. Bakir doğa bu insanlar için mevcut olmadığı için, bakir doğanın özü aranılan şey oldu.

Japon kültürü Çin kültürünün adaptasyonu  nedeniyle görsel olarak benzersizdir.Alfabesinde resimsel karakter kullanımı bitkiler, hayvanlar, ve diğer nesnelerin görsel sembolizmini meydana getirdi. Bu Japon tasarımının  içeriğinde ve anlamında oldukça  önemliydi. Japon kültürü  Çin kültürünün oldukça etkisinde olsa da, resim tarzı Çin resimlerinden  daha soyut ve doğal oldu. Ukiyo-e adı verilen bir resim tarzı, sanatın çeşitli şekillerinde çizgi ve renk unsurlarının kullanımının dramatik yöntemlerinin geliştirdi.

dayanmaktadır.Çin etkisi 8. yüzyıldan günümüze kalan  binalarda görülebilir. Japon mimarisi, diğer sanatlar gibi, yüzey süslemesinden daha çok  formu ile meşguldür. 13. yüzyılda, Japon dış ve iç etkisi özlere sınırlı dekorasyon ve  mobilya ile, mekan ve form üzerine vurgu göstermektedir. Frank Lloyd Wright, erken bir  modern mimar, Japon evlerinin çok amaçlı düzenlemesinden  etkilendi.

Japon sanatçılarının tasarım ilke ve elemanlarını  eşsiz kullanımı, onların  sosyal ve dini değerlerinin ve aynı zamanda görsel çevresinin yansımasıdır. Japon sanatının bir çok etkileşimi vardır bunların hepsi eserlerde görünür.  Japonya’nın  sosyal, dini ve görsel etkilerinin sanat formları üzerinde pek çok etkileri vardır. Japon sanatı genellikle toprak, soğuk renkleri doğayı barış ve huzurda ilişkide vurgulamak amacıyla kullanır. Sanat dokusu çoğu modern sanat eserinde var olduğu gibi, düzgün ve soğuk değildir, daha ziyade dalların kenarları  veya yapraklar  veya okyanusun zorlu dalgaları gibi doğal ortamlarda  normal olarak yaygın sıcak, cesur, kaba bir dış görünüş gösterir.

Japon sanatçılar eserlerinde  uzun çizgiler kullanır. Kendi mimarilerinde, uzun yatay çizgiler ev içinde istikrar ve barışı vurgulamak için kullanılır. Ancak, resimlerinde, uzun dikey çizgiler doğanın savurganlık ve ihtişamını  temsil etmek için kullanılır. Bu uzun hatlar ayrıca  kimono gibi Japon giyim tarzında görüntülenir.
Genellikle doğrusal oranlar  şekiller ve formda gösterilen  bu uzun hatlar, sık sık kare oranlarda kullanan  Batı tasarımlarının  aksine, ezici büyüklüğü ifade  etmek için bir resmi göründüğünde daha uzun ve daha geniş görünmesi için abartan  Japon sanatı ve kanvasına özeldir. Bu formlar ve oranlar  ağır Çin etkisi olan  alfabelerini  gösteren resimsel karakterlerinde de görüntülenir.Hareket ve Ritm üstten altadır.
Japon sanatının bir çoğu  belirli bir noktaya odaklanarak  asimetriktir.Aşağıdaki örnekte ejderhanın simetriye çok fazla odaklanmayan bir dengesi vardır, fakat dayanak noktası olarak ejderhanın başının etrafında daha fazladır. Resmin bir tarafı , resmin  doruğuna belli bir tırmanışı olan kafasına yol vererek ejderhanın vücududur.  Başa ulaşılır ulaşılmaz, doruk vurgulanır  ve ejderhanın öfke  ifadesi gözleri ve yüz ifadelerinde, hem de  elinde gösterilir.
Japon kültürü  birliği  görüntüler. Bir ağacın resimnde, her bir  dal ve her bir tek yaprak bir bütün olarak ağacın ihtişamına  katkıda bulunacaktır. Ayrıca, göz boyamanın  bir tarafından diğerine hareket eder ve göz sağdan sola haraket ettiğinde  yaprakların sayısı düzgün bir ritimde azalır.
Japon sanatı açıkça Japon doğa sevgisi değerlerinin bir yansımasıdır. Tasarım elemanları ve ilkesinin kullanımı bu değerin açık bir göstergesidir.

Bir cavab yazın

Sistemə daxil olmaq üçün məlumatlarınızı daxil edin və ya ikonlardan birinə tıklayın:

WordPress.com Loqosu

WordPress.com hesabınızdan istifadə edərək şərh edirsinz. Çıxış /  Dəyişdir )

Google photo

Google hesabınızdan istifadə edərək şərh edirsinz. Çıxış /  Dəyişdir )

Twitter rəsmi

Twitter hesabınızdan istifadə edərək şərh edirsinz. Çıxış /  Dəyişdir )

Facebook fotosu

Facebook hesabınızdan istifadə edərək şərh edirsinz. Çıxış /  Dəyişdir )

%s qoşulma

Təqvim

Yanvar 2014
BE ÇA Ç CA C Ş B
« Dek   İyn »
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Statistika

Enter your email address to follow this blog and receive notifications of new posts by email.

Digər 31. 743 izləyiciyə qoşulun

Blogun statistikası

  • 142. 130 hits

adel akademik personel alarm clocks ales alir almaz amp ampir andrew mccarthy ankara artem art rage bakan beautiful images beauty beden best recipes bii bir adam bir birin bizim blox brini brodski bu bulu C/C++ center stage charlie bailey clever effects conference badge creative approach creative photos creative studio cutting edge technology dadaizm daha daima dark backgrounds designers design logos divar diye doktora dris duygu edib edir elegant color elegant design elegant logo elektrik elektronik empty space energetik eyb eye candy fabian perez facebook farrand fen bilimleri filipin filipp formatta fovizm frida kalo gemi getm hacettepe üniversitesi haline hamidiye hardan header images hedef hofstede hot dot hsil hval icons ilk illustrations image text incil ink company inqilab inspiration intelligence ismi istr janra jardan kampus kez ki kild klimt klod mone kompo konservatuar kuczynski kuram kurum logo designer logos maddi maraq mariya marmara üniversitesi marteau maslak meram meslek misirli modernizm motive msil nada nbsp nbsp nbsp nbsp nbsp neat website negative space new painting ngin nims olana olur oskar rabin pablo pikasso package details page websites paralel periodical payments personel phood pica pica pikasso pollok polyak prizma rasi rcl renge renk renuar resim rezervasyon rgi ri c rzd sabit salavador dali salvadora salvador dali screen photos sezan simple amp simple gesture simple path simplicity smd smind social stats sol sonsuz sosyal bilimler space inbetween srin ssam ssis sual tahta tcdd technological sector televizyonlar terrorizm toplum tough job typefaces typography works türk hava uzay bilimleri vadar vadi veya vintage pieces voice assistant Web-Texnologiya web design web designers web logos website designers websites design web sitesi yani yegan yem yeni yeni bir yox yüksek lisans zaman ziraat
Yanvar 2014
BE ÇA Ç CA C Ş B
« Dek   İyn »
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Blog Stats

  • 142. 130 hits

Enter your email address to follow this blog and receive notifications of new posts by email.

Digər 31. 743 izləyiciyə qoşulun

%d bloqqer bunu bəyənir: