İş Planı (Business Plan) Nedir, Nasıl Hazırlanır?


İş-planı-nasıl-yazılır-yazı

• Girişimcilerin iş planı hazırlaması için 4 neden

Fikrin ”satabilme” ihtimalini ortaya koyar

Girişimci gerçekten yaratıcı bir fikirle tanışmış olabilir. Ancak bu doğru iş modeli olacağının ve başarılı bir şirketin temellerini atacağının kesin bir göstergesi değildir. İş planı, fikir ile gerçeği birbirine yakınlaştırır.

Finansal güvenceyi sağlar

İş planı, girişimcinin ne kadar paraya ihtiyacı olduğu konusunda fikir verir. İş modeli hayata geçtiğinde ortaya çıkması muhtemel giderlerin, birer sürpriz halini almasını engeller.

Öncelikleri belirler

İyi yazılmış bir iş planı, girişimcinin günlük rehberi niteliğini taşır. Operasyonel süreçte atılması gereken adımları belirler.

Kilometre taşlarını dizer

Girişimin başarıya ulaşması için uzun vadede yapılacaklar etkilidir. İş planı da kısa ve uzun vade arasındaki yolda; dönülmesi gereken kritik kavşaklar açısından girişimciye yardımcı olur.

İş planını neden yazması gerektiğini öğrenen girişimci için sırada bu planı nasıl hazırlayacağı vardır.

• 8 adımda iş planı hazırlamak

İş Planı1) İş Planı Özeti

Bu bölümde girişimci kim olduğunu, iş fikrinin kısa tarifini ve iş kurma sürecini tanımlar.

2) Girişimcinin Kişisel Özellikleri

Girişimcinin eğitim durumu, daha önce çalıştığı işler, bilgi-beceri-deneyim gibi bilgiler yer alır. İş fikrini seçme nedenleri ve girişimcinin kısa, orta ve uzun vade hedefleri belirlenir.

3) Kurulacak İşin Temel Nitelikleri

İşin sahip olacağı yasal statü, varsa ortaklık yapısı ve özellikleri bu bölüme eklenir.

4) İş Fikrinin Piyasa ve Talep Özellikleri

Ürün ya da hizmetin yer alacağı sektör, müşteri, girdi ve iş gücü piyasalarının bilgileri ve araştırma sonuçları, girişimin yer alacağı bölge ve bölge içindeki müşteri bilgileri hazırlanır. Rakip analizi ve tanıtım/reklam çalışmalarındaki temel faktörler belirtilir.

5) Pazarlama Planı

4. maddenin detaylı halidir. Belirli zaman aralıklarında ulaşılması hedeflenen pazar ve bölgeler bu bölümde açıklanır. Rekabete yönelik adımlar, iş fikrinin güçlü ve zayıf olacağı yerler ve zayıf olacağı düşünülen yerlere yönelik alınacak önlemler yazılır. Ayrıca ürün ya da hizmetlerin satış bedelleri belirlenip, aylık/yıllık satış planı hazırlanır.

6) Ürün ve hizmetin üretimi/tedariği, temel süreç ve planı

Bu bölümde üretim/tedarik iş akış planı başka bir ifadeyle, müşteriye sunulacak düzeye gelinceye kadar geçirdiği süreç anlatılır. Alternatif metotlar belirlenip, 3-5 yıllık dönemsel kapasite oranları ile gerekli iş gücü bilgileri dahil edilir.

7) Yönetim Planı

İş yönetimi, kontrol ve idari işler gibi üretim dışındaki temel süreçler ve destekler anlatılır. Satın alma ve pazarlama hangi iş gruplarını içereceğinden bahsedilir. Yönetim kadrosu, görevleri ve sorumlulukları belirtilir.

8) Finansal Plan

”Finansman Yapısı Tablosu” kapsamında girişimin alması gereken kredi, tohum sermaye, öz kaynak ya da yatırım rakamları yazılır. Gelir-gider tablosu hazırlanıp, başabaş noktası(gelir ve gideri dengede tutan satış rakamı) belirlenir.

İş planı hazırlamak belirli çerçevelerde formulize edilebilen bir yapıya sahip olsa da, gelişen teknoloji, sektör ve pazar değerleriyle kendini sürekli yenilemeye mecburdur. Yazımıza son vermeden, önümüzdeki günlerde sizlerle doğru ve yanlış iş planı örneklerini paylaşmaya çalışacağımızı ekleyelim.

Advertisements

Bir cavab yazın

Sistemə daxil olmaq üçün məlumatlarınızı daxil edin və ya ikonlardan birinə tıklayın:

WordPress.com Loqosu

WordPress.com hesabınızdan istifadə edərək şərh edirsinz. Çıxış /  Dəyişdir )

Google+ foto

Google+ hesabınızdan istifadə edərək şərh edirsinz. Çıxış /  Dəyişdir )

Twitter rəsmi

Twitter hesabınızdan istifadə edərək şərh edirsinz. Çıxış /  Dəyişdir )

Facebook fotosu

Facebook hesabınızdan istifadə edərək şərh edirsinz. Çıxış /  Dəyişdir )

%s qoşulma