All DesiGn

İş Planı (Business Plan) Nedir, Nasıl Hazırlanır?

Posted on: 29 İyn 2014


İş-planı-nasıl-yazılır-yazı

• Girişimcilerin iş planı hazırlaması için 4 neden

Fikrin ”satabilme” ihtimalini ortaya koyar

Girişimci gerçekten yaratıcı bir fikirle tanışmış olabilir. Ancak bu doğru iş modeli olacağının ve başarılı bir şirketin temellerini atacağının kesin bir göstergesi değildir. İş planı, fikir ile gerçeği birbirine yakınlaştırır.

Finansal güvenceyi sağlar

İş planı, girişimcinin ne kadar paraya ihtiyacı olduğu konusunda fikir verir. İş modeli hayata geçtiğinde ortaya çıkması muhtemel giderlerin, birer sürpriz halini almasını engeller.

Öncelikleri belirler

İyi yazılmış bir iş planı, girişimcinin günlük rehberi niteliğini taşır. Operasyonel süreçte atılması gereken adımları belirler.

Kilometre taşlarını dizer

Girişimin başarıya ulaşması için uzun vadede yapılacaklar etkilidir. İş planı da kısa ve uzun vade arasındaki yolda; dönülmesi gereken kritik kavşaklar açısından girişimciye yardımcı olur.

İş planını neden yazması gerektiğini öğrenen girişimci için sırada bu planı nasıl hazırlayacağı vardır.

• 8 adımda iş planı hazırlamak

İş Planı1) İş Planı Özeti

Bu bölümde girişimci kim olduğunu, iş fikrinin kısa tarifini ve iş kurma sürecini tanımlar.

2) Girişimcinin Kişisel Özellikleri

Girişimcinin eğitim durumu, daha önce çalıştığı işler, bilgi-beceri-deneyim gibi bilgiler yer alır. İş fikrini seçme nedenleri ve girişimcinin kısa, orta ve uzun vade hedefleri belirlenir.

3) Kurulacak İşin Temel Nitelikleri

İşin sahip olacağı yasal statü, varsa ortaklık yapısı ve özellikleri bu bölüme eklenir.

4) İş Fikrinin Piyasa ve Talep Özellikleri

Ürün ya da hizmetin yer alacağı sektör, müşteri, girdi ve iş gücü piyasalarının bilgileri ve araştırma sonuçları, girişimin yer alacağı bölge ve bölge içindeki müşteri bilgileri hazırlanır. Rakip analizi ve tanıtım/reklam çalışmalarındaki temel faktörler belirtilir.

5) Pazarlama Planı

4. maddenin detaylı halidir. Belirli zaman aralıklarında ulaşılması hedeflenen pazar ve bölgeler bu bölümde açıklanır. Rekabete yönelik adımlar, iş fikrinin güçlü ve zayıf olacağı yerler ve zayıf olacağı düşünülen yerlere yönelik alınacak önlemler yazılır. Ayrıca ürün ya da hizmetlerin satış bedelleri belirlenip, aylık/yıllık satış planı hazırlanır.

6) Ürün ve hizmetin üretimi/tedariği, temel süreç ve planı

Bu bölümde üretim/tedarik iş akış planı başka bir ifadeyle, müşteriye sunulacak düzeye gelinceye kadar geçirdiği süreç anlatılır. Alternatif metotlar belirlenip, 3-5 yıllık dönemsel kapasite oranları ile gerekli iş gücü bilgileri dahil edilir.

7) Yönetim Planı

İş yönetimi, kontrol ve idari işler gibi üretim dışındaki temel süreçler ve destekler anlatılır. Satın alma ve pazarlama hangi iş gruplarını içereceğinden bahsedilir. Yönetim kadrosu, görevleri ve sorumlulukları belirtilir.

8) Finansal Plan

”Finansman Yapısı Tablosu” kapsamında girişimin alması gereken kredi, tohum sermaye, öz kaynak ya da yatırım rakamları yazılır. Gelir-gider tablosu hazırlanıp, başabaş noktası(gelir ve gideri dengede tutan satış rakamı) belirlenir.

İş planı hazırlamak belirli çerçevelerde formulize edilebilen bir yapıya sahip olsa da, gelişen teknoloji, sektör ve pazar değerleriyle kendini sürekli yenilemeye mecburdur. Yazımıza son vermeden, önümüzdeki günlerde sizlerle doğru ve yanlış iş planı örneklerini paylaşmaya çalışacağımızı ekleyelim.

Bir cavab yazın

Sistemə daxil olmaq üçün məlumatlarınızı daxil edin və ya ikonlardan birinə tıklayın:

WordPress.com Loqosu

WordPress.com hesabınızdan istifadə edərək şərh edirsinz. Çıxış /  Dəyişdir )

Google photo

Google hesabınızdan istifadə edərək şərh edirsinz. Çıxış /  Dəyişdir )

Twitter rəsmi

Twitter hesabınızdan istifadə edərək şərh edirsinz. Çıxış /  Dəyişdir )

Facebook fotosu

Facebook hesabınızdan istifadə edərək şərh edirsinz. Çıxış /  Dəyişdir )

%s qoşulma

Təqvim

İyun 2014
BE ÇA Ç CA C Ş B
« Yan   Sen »
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  

Statistika

Enter your email address to follow this blog and receive notifications of new posts by email.

Digər 31. 743 izləyiciyə qoşulun

Blogun statistikası

  • 142. 130 hits

adel akademik personel alarm clocks ales alir almaz amp ampir andrew mccarthy ankara artem art rage bakan beautiful images beauty beden best recipes bii bir adam bir birin bizim blox brini brodski bu bulu C/C++ center stage charlie bailey clever effects conference badge creative approach creative photos creative studio cutting edge technology dadaizm daha daima dark backgrounds designers design logos divar diye doktora dris duygu edib edir elegant color elegant design elegant logo elektrik elektronik empty space energetik eyb eye candy fabian perez facebook farrand fen bilimleri filipin filipp formatta fovizm frida kalo gemi getm hacettepe üniversitesi haline hamidiye hardan header images hedef hofstede hot dot hsil hval icons ilk illustrations image text incil ink company inqilab inspiration intelligence ismi istr janra jardan kampus kez ki kild klimt klod mone kompo konservatuar kuczynski kuram kurum logo designer logos maddi maraq mariya marmara üniversitesi marteau maslak meram meslek misirli modernizm motive msil nada nbsp nbsp nbsp nbsp nbsp neat website negative space new painting ngin nims olana olur oskar rabin pablo pikasso package details page websites paralel periodical payments personel phood pica pica pikasso pollok polyak prizma rasi rcl renge renk renuar resim rezervasyon rgi ri c rzd sabit salavador dali salvadora salvador dali screen photos sezan simple amp simple gesture simple path simplicity smd smind social stats sol sonsuz sosyal bilimler space inbetween srin ssam ssis sual tahta tcdd technological sector televizyonlar terrorizm toplum tough job typefaces typography works türk hava uzay bilimleri vadar vadi veya vintage pieces voice assistant Web-Texnologiya web design web designers web logos website designers websites design web sitesi yani yegan yem yeni yeni bir yox yüksek lisans zaman ziraat
İyun 2014
BE ÇA Ç CA C Ş B
« Yan   Sen »
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  

Blog Stats

  • 142. 130 hits

Enter your email address to follow this blog and receive notifications of new posts by email.

Digər 31. 743 izləyiciyə qoşulun

%d bloqqer bunu bəyənir: