Dalyan’ın simgesi kaya mezarları ve denizle çekilen bir medeniyet:Kaunos…

on

3776447

Köyceğiz Gölü’nü  denize bağlayan Dalyan Çayı üzerinde kuruldu. Antik kaynaklarda adı “İ.Ö. 4. yüzyılda bir Karia kenti”olarak geçti. Döneminin ihtişamlı kentlerinden biriydi ancak arka arkaya felaketler yaşadı. Coğrafi etkenler, zayıflayan ekonomi ve hastalıklar… Etfafı surlarla çevrili Kaunos, yalnızlığa mahkum edildi.

 


Mitolijide Miletos’un ikiz çocukları ve hazin aşka dayanan hikayesi kadar eşsiz güzellikteki kaya mezarlarıyla bilinen Kaunos antik kentindeki kazılar 1966’da başladı. Çalışmalar, kentin büyüklüğü konusunda ekibi hayrete düşürdü. Ortaya Başkan Baki Öğün’e “Kaunos, bize sonsuzca büyüklükte bir kent olduğunu duyumsatıyor” dedirtecek kadar geniş bir kent çıktı.

 


Tiyatro, hamamlar, gümrük binaları,  depolar ve yazıtların yeraldığı iki katlı stoa…  Roma devrinin kalabalık ve canlı şehri, Persler, Mısırlılar ve Bergama Krallıklarına ev sahipliği yaptı. Denizin çekilmesine dek güçlü bir ticaret limanı olan Kaunos, sanatta da iddialıydı. Dik yamaçları sanat eserine dönüştüren Kbidler, farklı tiplerdeki mezarlıklarıyla arkalarında müthiş eserler bıraktı. Limanın kumla dolması ve ardından gelen sıtmadan sonra terkedilen şehrin canlılık ve zenginliğinden geride bu mezarlar kaldı.

 


‘Mezar ne kadar yüksekteyse ruh, Tanrıya o kadar yakın olur.’ inanışına dayanarak yapıldığı düşünülen kaya mezarları, kenti sergi alanına dönüştürmüştü. Denizden uzakta, Dalyan’ın dik yamaçlarına gizlenen tarihi harabeler, dikdörgen ve üçgen hakimiyetinde kayalara oyulan eşsiz eserlerdi. Nasıl yapıldıkları bilinmeyen yapılar günümüze kadar ulaşan ihtişamları nedeniyle Kral Mezarları olarak anıldı.
Güvercin Yuvası olarak bilinen dikdörtgen oyuk mezarlar, nişler, lahitler, anıt ve sandık mezarlar… Her biri özenle seçilmiş yerlere yapılan mezarların içinde en dikkat çekense tapınak cepheli olanlardı. Kaunos’a özgü bu tip, Dalyan’ın simgesi oldu.
Günümüzde denizden ulaşılan ve eşsiz manzarasıyla bilinen bu saklı kent, güç ve zenginliğin el değiştirmesine rağmen insan ve sanatın değişmeyen hikayesini anlatıyor.

İnsan ve Sanat
Fadime Türkölmez

Advertisements

Bir cavab yazın

Sistemə daxil olmaq üçün məlumatlarınızı daxil edin və ya ikonlardan birinə tıklayın:

WordPress.com Loqosu

WordPress.com hesabınızdan istifadə edərək şərh edirsinz. Çıxış /  Dəyişdir )

Google+ foto

Google+ hesabınızdan istifadə edərək şərh edirsinz. Çıxış /  Dəyişdir )

Twitter rəsmi

Twitter hesabınızdan istifadə edərək şərh edirsinz. Çıxış /  Dəyişdir )

Facebook fotosu

Facebook hesabınızdan istifadə edərək şərh edirsinz. Çıxış /  Dəyişdir )

%s qoşulma