“Güneşin parladığı kadın” Nefertari için yapılan tapınak…

on

2863391

II. Ramses, isyancıları bastırmak için yola çıkmıştı ama gördüğü fil istikametini değiştirdi. Filin peşinden giden kral, Ebu Simbel Dağı ile karşılaştı. Çok etkilenmişti, onu çok etkileyen kadın için dağı oydurup ölümsüz bir eser bırakmaya karar verdi. İki tapınak yaptırdı, küçük olanı karısına adayıp üzerine “Güneşin parladığı kadın” yazdırdı ancak Nefartari, tapınağın açılışına gelirken Nil Nehri’nde öldü.

 


Güney Mısır’daki Ebu Simbel Tapınağı’nın aşk uğruna yapıldığı söylense de II.Ramses bir taşla iki kuş vurup düşmanlarına da gözdağı verdi. 22 yaşındayken başlattığı büyük tapınak, tam yirmi yıl sürdü. Kapısındaki dev heykellerle tanrılar ve sevdiği kadın anısına yapılan mabed; kralın savaşlarını, kahramanlıklarını ve meziyetlerini anlatan hiyerogliflerle süslendi.

 


Eski Mısır’ın üç büyük tanrısı Ra, Amon, Harakhkes ve firavunun kendisine sunulan mabedlerin girişine dev heykeller yapıldı. Çoğu II. Ramses’i simgeleyen heykellerden bazıları annesi, karısı ve çocuklarını temsil etti. Nefertari’nin kralla aynı yükseklikte oluşu kraliçeye duyduğu aşkın göstergesiydi. II.Ramses’in gücünü yansıtan Ebu Simbel Tapınağı’nda kralın tanrı Osiris’e benzetilen ve at üstünde betimlenen heykelleri de vardı.

 


Tarihin en ihtişamlı yapısı;  tanrılar,  aşk,  savaş ve kralın gücüne işaret ediyordu. Güneş ışınları bile bu güce saygılıydı.II. Ramses’in doğum günüyle taç giyme törenine denk gelen zamanlarda tapınağa vuran güneş, yavaş yavaş ilerleyerek krala kadar ulaşıyordu. Bu ilginç astronomik olaya ilişkin farklı tarihler olsa da günümüzde senede iki kez  22 Ekim ve  22 Şubat’ta Ebu Simbel turistlerin ilgi odağı olmayı sürdürüyor. Sabahın ilk ışıklarıyla başlayan ve yaklaşık 20 dakika süren olay, antik yapının gizemini artırıyor.
Assuan Barajı’nın sularının tarihi yapıyı tehdit etmesiyle 1970’te eski yerinden taşınan tapınak, herşeye rağmen tüm ihtişamıyla Mısır medeniyetinin ve krallarının simgesi olarak yaşamını sürdürüyor.

İnsan ve Sanat

Advertisements

Bir cavab yazın

Sistemə daxil olmaq üçün məlumatlarınızı daxil edin və ya ikonlardan birinə tıklayın:

WordPress.com Loqosu

WordPress.com hesabınızdan istifadə edərək şərh edirsinz. Çıxış /  Dəyişdir )

Google+ foto

Google+ hesabınızdan istifadə edərək şərh edirsinz. Çıxış /  Dəyişdir )

Twitter rəsmi

Twitter hesabınızdan istifadə edərək şərh edirsinz. Çıxış /  Dəyişdir )

Facebook fotosu

Facebook hesabınızdan istifadə edərək şərh edirsinz. Çıxış /  Dəyişdir )

%s qoşulma