Kayalara oyulmuş rölyefler ve Hititler…


3181968

Hurri dini etkisindeki Hitit tanrıları…
1931’de Çorum’da başlayan kazılarda, Hititlerin başkenti Hattuşaş’a yakın bir yerde kayalara oyulmuş rölyefler bulundu. 13. yüzyılda yapılmaya başlandığı düşünülen kabartmalarda Hitit tanrıları ve tanrıçalar vardı. Figürler, özel kıyafetleri içinde profilden verilmiş tek bir yöne çevrilmişti. Yazlıkkaya Açık HavaTapınağı; tanrılar, tanrıçalar ve eskiye dair gizemlerle canlı bir dini merkeze işaret ediyordu.

 


A ve B Galerileri’nden oluşan tapınaktaki tanrılar Hurri dini etkisindeydi. Buradan yola çıkan uzmanlar anıtın Kraliçe Puduhepa zamanında yapıldığını düşündü. Hurri ülkesinden gelen kraliçe, Hititlere bu dini öğretmiş sonra da törenleri kendi dinine göre düzenlemişti. Hitit dini belgelerinde tapınağa dair belge de bulunamayınca galerilerdeki sahneler üzerinden Yazlıkkaya’nın törensel bir mabed olduğu düşünüldü. Özellikle A Galerisi’ndeki 63 figürlü betimleme bu kanıyı kuvvetlendiriyordu.

 


Büyük Galeri’nin Doğu duvarında tanrıçalar, Batı duvarındaysa tanrılar sıra sıra dizilmişti. Sıraların birleştiği noktada Fırtına Tanrısı ve Güneş Tanrıçası bulunuyordu. Sahne, tahta çıkma ya da yılbaşı törenlerini akıllara getirdi çünkü Hitit kültüne göre ilkbahar ve yeni yıl festivallerinde tüm tanrılar, Fırtına Tanrısı’nın evinde toplanırdı.
Girişinde kanatlı ve aslan kafalı iki figürün yeraldığı B Galerisi’nde IV. Tuthaliya’nın iki kabartması vardı. Krala adanmış bir abide olduğu düşünülen galeride başka kabartmalarda bulunuyordu. Bunlar arasında boynuzlu kaskı ve küpeleriyle Kılıç Tanrısı Negral dikkat çekiciydi.

 

 

Hava Tanrısı Teşup, Hurri ve Şeri adlı iki kutsal boğasıyla birlikte dağ tanrıları Nanni ve Hazzi’nin, bir parsın üzerindeki Tanrıça Hepat ve arkasında duran oğlu Tanrı Şarruma… Yazlıkkaya, Hititlerden günümüze, tapınaktan müzeye insan, din ve sanat ilişkisini anlatıyor.

İnsan ve Sanat

Advertisements

Bir cavab yazın

Sistemə daxil olmaq üçün məlumatlarınızı daxil edin və ya ikonlardan birinə tıklayın:

WordPress.com Loqosu

WordPress.com hesabınızdan istifadə edərək şərh edirsinz. Çıxış /  Dəyişdir )

Google+ foto

Google+ hesabınızdan istifadə edərək şərh edirsinz. Çıxış /  Dəyişdir )

Twitter rəsmi

Twitter hesabınızdan istifadə edərək şərh edirsinz. Çıxış /  Dəyişdir )

Facebook fotosu

Facebook hesabınızdan istifadə edərək şərh edirsinz. Çıxış /  Dəyişdir )

%s qoşulma