Meksika’da Maya ve Tolteklerden kalma bir antik kent hikayesi…

on

9380152

Mayalar, Toltekler, simgeler, oyunlar ve kurban edilen insanlar… Chichen Itza…
Orta Amerika’da eski bir top sahası… Kurallar basit, oyun ölümüne… 27 metre mesafeli iki paralel duvarda asılı çemberlerden geçmesi gereken top ve muhtemelen iki grupla oynanan oyun. Ancak burası bir Maya kenti, hiçbir şey sadece oyun olamaz. Top sahası, ilginç akustiği ve duvarlarındaki fresklerle birşeyler anlatıyor. Kafası kesilmiş insan rölyefleri, bazılarına göre oyunun galibine ait. Çünkü bu oyun, Tanrı kadar muhteşem olanı bulmak için… Zor olanı başaran, hakkı olarak Tanrılarla konuşmak için öldürülüyor. 10. yüzyılda kazanmak ve kaybetmek şimdikinden çok farklı….

 


Meksika’nın Yucantan Yarımadası’ndaki bu top sahası, Maya ve Toltek kültürünün sentezi antik kent içinde yeralıyor. 2007’de Dünyanın Yeni Yedi Harikası’ndan biri seçilen Chichen Itza Piramidi ile tanınan kent, pek çok tapınaktan oluşan dini bir alan.
Savaşçılar, Rahibeler ve Baş rahip Tapınakları arasında en büyük  olan El Castillo yani Kale anlamındaki Kukulkan Tapınağı. Mayaların simge dilini yansıtan tapınak, astronomi ve matematiğin estetikle buluştuğu nokta. 9 katıyla 9 gezegeni gösteren yapı, dört yönüne yerleştirilen 91 basamağıyla yönleri ve yılın günlerini biraraya getirmiş. 364 basamak en tepedeki tek bir düzlük ile 365’e tamamlanıyor. Bu ilginç yapı, güneş ışınlarını yansıtmasıyla da ayrı anlama sahip. Bahar mevsimlerinde oluşan ekinokslar piramidin merdivenlerine yansıtılan kutsal yılan figürüyle hayata geçiyor.

 


Kartal ve jaguar motifleriyle Toltek sanatının izlerini taşıyan Savaşçılar Tapınağı,  oymaları ve freskleriyle dikkat çekerken Chichen Itza’da başka bir tapınakta gözlemevi ve mezarlar yeralıyor. Antik kentteki kuyu ise Yağmur Tanrısı’na sunulan adaklara ait. Kuraklık dönemi kullanıldığı düşünülen kuyunun içinden daha çok çocuklara ait buluntular çıkmış. Kuyuya atılanlardan su üstünde kalabilenlerse Tanrı ile konuştuğu için kutsal sayılıp yaşama hakkı kazanan büyükler…
Chac-mool heykelleri,Tanrılara sunulan ganimetler, yılan başları, 52 yıllık Maya zamanı… Chichen Itza; inanç temelinde insan ve sanatın öyküsünü anlatmaya devam ediyor.

İnsan ve Sanat

Advertisements

Bir cavab yazın

Sistemə daxil olmaq üçün məlumatlarınızı daxil edin və ya ikonlardan birinə tıklayın:

WordPress.com Loqosu

WordPress.com hesabınızdan istifadə edərək şərh edirsinz. Çıxış /  Dəyişdir )

Google+ foto

Google+ hesabınızdan istifadə edərək şərh edirsinz. Çıxış /  Dəyişdir )

Twitter rəsmi

Twitter hesabınızdan istifadə edərək şərh edirsinz. Çıxış /  Dəyişdir )

Facebook fotosu

Facebook hesabınızdan istifadə edərək şərh edirsinz. Çıxış /  Dəyişdir )

%s qoşulma