Pembenin tonlarında ölüm… Elagabalus’un gülleri…

on

5406714

Roma’nın en çok tartışılan imparatorlarından biriydi. Dört yıl tahtta kaldı, 18 yaşında da öldü. Kısa hayatına dair sayısız olay anlatıldı, Hristiyan tarihçiler tarafından cinsel sapkınlıkları ve acımasızlığıyla öne çıkarıldı. Kadın olma tutkusu, misafirlerini uykuda aslanlara boğdurması, yemeklere koydurduğu böcekler ve çiçeklerle yağdırdığı  ölüm… Tam anlamıyla zalim, ahlaksız ve kötüydü.
Elagabalus ya da Heliogabalus, gerçekten anlatılanlar gibi mi yaşadı yoksa kara bir propagandaya mı uğradı bilmiyoruz ancak tabuları yıktığı tartışılmazdı. Kadim inanç sisteminden geleneğe kadar herşeye el atan Elagabalus, baş tanrı Jüpiter’i  kendi tanrısı El-Gabal ile değiştirdi, kadınlara senato toplantılarında bulunma hakkı tanıdı. Ölümünden sonra izlerini yok etmenin en kolay yoluysa hakkında yayılan söylentilerdi.

 


Abartılı yaşamı; operadan resme, şiirden romana kadar sanatın pek çok dalına ilham verdi. Onun zevk ve safa alemleri, bir oyuna dönüştürdüğü cinayetler, sanatçılara anlatım zenginliği sağladı. Bu zenginlikten yararlananlardan biri de İngiliz ressam Sir Lawrence Alma Tadema oldu. Akademik ressam, imparatorun hayatından bir kesiti renklerin tonları arasında işleyerek eğlenceden ölüme geçişi yansıttı. Bir tarafta hayat tüm renkleriyle, diğer yandaysa pembenin tonlarıyla kaplanan ve yavaş yavaş solan ölüm vardı.
Elagabalus’un meşhur ziyafetlerinden birini betimleyen eser, 1888’te yapıldı. İmparatorun misafirlerini boğdurmasına anlatan tablo, Elagabalus’un misafirlerinin üzerine yığınla menekşeler döktürmesi efsanesinden yola çıktı. Tadema, Sir John Aird için yaptığı tabloda gülleri tercih etti. Güney Fransa’dan dört ay boyunca her hafta getirttiği taç yapraklarını kullanan ressam, ölümü güllerin büyüsü altına sakladı.
Efsane kadar pembenin tonları ve güllerin gerçekçiliğiyle dikkat çeken eser; güç, zenginlik, ölüm ve zarafeti devam eden bir ritimle yansıtıyor.

İnsan ve Sanat

Advertisements

Bir cavab yazın

Sistemə daxil olmaq üçün məlumatlarınızı daxil edin və ya ikonlardan birinə tıklayın:

WordPress.com Loqosu

WordPress.com hesabınızdan istifadə edərək şərh edirsinz. Çıxış /  Dəyişdir )

Google+ foto

Google+ hesabınızdan istifadə edərək şərh edirsinz. Çıxış /  Dəyişdir )

Twitter rəsmi

Twitter hesabınızdan istifadə edərək şərh edirsinz. Çıxış /  Dəyişdir )

Facebook fotosu

Facebook hesabınızdan istifadə edərək şərh edirsinz. Çıxış /  Dəyişdir )

%s qoşulma