All DesiGn

Web Sitesinde Flash Tasarım

Posted on: 6 Dek 2015


flash_web_tasarm

Bu makalemde ise web sitesinde flash tasarım başlığı altında, flash tasarım nasıl uygulanır, hangi program kullanılmaktadır, html tasarım ile arasındaki farklar nelerdir gibi konular hakkında bilgiler paylaşacağım. Web tasarım yaparken iki farklı yol ile tasarım yapabilirsiniz. Bunlardan bir tanesi html tasarım dediğimiz tasarım, diğeri ise flash tasarımdır. Html tasarım daha çok kodlama diliyle hazırlanan ve görselliğin çok fazla ayrıntısının olmadığı, animasyon ve hareketli görsel içeriklerinden uzak tasarım tarzı olmaktadır.
Html tasarım, flash tasarıma oranla daha çok tercih edilmektedir. Web tasarım yapan bir kişi, bir web sitesi tasarımı oluştururken, sitenin amacına göre bir tasarım yöntemi belirlemektedir. Sitenin amacı ve içeriği, o sitenin hangi yolla tasarımının yapılacağını belirlemektedir. Eğer amaç ve içerik bakımından geniş bir arşiv, sosyal ve güncel bir web sitesi oluşturacaksanız, en iyi tasarım html tasarım olacaktır.

Fakat kişisel web sitesi yapacaksanız veya içerik bakımından az olan bir işyeri veya bir şirket için web sitesi hazırlayacaksanız. Burada web tasarım yaparken flash tasarımı kullanabilirsiniz. Bu iki farklı tasarımı birbirinden ayıran en büyük özelliği, html tasarımda animasyon ve hareketli görsellere yer verilmezken, flash tasarımda tam tersine animasyon ve hareketli görsellere yer verilmesidir. Bu sebepten dolayı, html tasarım ve flash tasarım birbirinden çok farklı iki tasarım şekli olmaktadır.

Flash tasarım, Adobe Flash Professional cs4-cs5 programı ile web siteleri için flash tasarım yapılabilmektedir. Bunun yanında 3D programlarda yardımcı olmak amacıyla kullanılabilir. Flash tasarımın kendine özgü bir yazılım dili bulunmaktadır. Buna ActionScript(AS) denilmektedir. Flash tasarımda, genellikle animasyon ve hareketli görseller oluşturulduğunu söylemiştik. Bu animasyon ve hareketli görseller oluşturduktan sonra web sitesinde doğru olarak çalışması web sitesinde yapılan işleme göre doğru reaksiyonu almak için, Flash cs4 veya cs5 programında bu animasyon ve hareketli görsellere action script yazmak gerekmektedir. Bundan dolayı flash tasarım, html tasarıma göre daha zor ve sabır gerektiren bir iştir.

Flash tasarım yaparken özgünlük çok önemlidir. Animasyon yaparken görsel içerikleri için uzun vakitler harcanmaktadır. Bir görsel hazırlandıktan sonra web sitesinde doğru ve düzgün reaksiyon alabilmek için kodlamaya ihtiyaç olduğundan animasyon çizimi için ayırdığınız süre kadar kodlamasına da vakit ayırmanız gerekmektedir. Flash tasarımlar, birçok kişisel web sitesi ve şirket siteleri için çok uygun olmaktadır. Çok fazla içerik eklenmeyecekse, sosyal ve güncel bir site olmayacaksa kesinlikle flash tasarım ile yapılması o sitenin hem orijinallik hem de görsellik bakımından güzel olmasına olanak sağlayacaktır.
Örneğin hemen hemen bütün ünlü insanların kişisel web sayfaları flash tasarım ile yapılmıştır. Flash tasarım, web sitelerine güzellik ve orijinallik katmaktadır. Web sitelerinde flash tasarım yaparken, Java scriptlerini kullanmamak en doğrusu olacaktır. Flash tasarımlı olan web siteler, diğer html sitelerine göre geç açılmaktadır.

Flash tasarımlı bir web sitesine bir de ağır bir script olan Java scriptleri de kullanılırsa, sitenin ağırlaşmasına neden olacak ve yüklenmesi zaman alacaktır. Bundan dolayı web sitelerinde flash tasarım yaparken dikkat etmek gerekmektedir.

Diğer makalemde, web sitelerinde html tasarım başlığı altında, html tasarım nasıl yapılır, html tasarımın uygulanma şekli, avantajları ve dezavantajları gibi konular hakkında bilgiler paylaşacağım.

 

Bir cavab yazın

Sistemə daxil olmaq üçün məlumatlarınızı daxil edin və ya ikonlardan birinə tıklayın:

WordPress.com Loqosu

WordPress.com hesabınızdan istifadə edərək şərh edirsinz. Çıxış /  Dəyişdir )

Google photo

Google hesabınızdan istifadə edərək şərh edirsinz. Çıxış /  Dəyişdir )

Twitter rəsmi

Twitter hesabınızdan istifadə edərək şərh edirsinz. Çıxış /  Dəyişdir )

Facebook fotosu

Facebook hesabınızdan istifadə edərək şərh edirsinz. Çıxış /  Dəyişdir )

%s qoşulma

Təqvim

Dekabr 2015
BE ÇA Ç CA C Ş B
« Noy   Fev »
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  

Statistika

Enter your email address to follow this blog and receive notifications of new posts by email.

Digər 31. 743 izləyiciyə qoşulun

Blogun statistikası

  • 142. 130 hits

adel akademik personel alarm clocks ales alir almaz amp ampir andrew mccarthy ankara artem art rage bakan beautiful images beauty beden best recipes bii bir adam bir birin bizim blox brini brodski bu bulu C/C++ center stage charlie bailey clever effects conference badge creative approach creative photos creative studio cutting edge technology dadaizm daha daima dark backgrounds designers design logos divar diye doktora dris duygu edib edir elegant color elegant design elegant logo elektrik elektronik empty space energetik eyb eye candy fabian perez facebook farrand fen bilimleri filipin filipp formatta fovizm frida kalo gemi getm hacettepe üniversitesi haline hamidiye hardan header images hedef hofstede hot dot hsil hval icons ilk illustrations image text incil ink company inqilab inspiration intelligence ismi istr janra jardan kampus kez ki kild klimt klod mone kompo konservatuar kuczynski kuram kurum logo designer logos maddi maraq mariya marmara üniversitesi marteau maslak meram meslek misirli modernizm motive msil nada nbsp nbsp nbsp nbsp nbsp neat website negative space new painting ngin nims olana olur oskar rabin pablo pikasso package details page websites paralel periodical payments personel phood pica pica pikasso pollok polyak prizma rasi rcl renge renk renuar resim rezervasyon rgi ri c rzd sabit salavador dali salvadora salvador dali screen photos sezan simple amp simple gesture simple path simplicity smd smind social stats sol sonsuz sosyal bilimler space inbetween srin ssam ssis sual tahta tcdd technological sector televizyonlar terrorizm toplum tough job typefaces typography works türk hava uzay bilimleri vadar vadi veya vintage pieces voice assistant Web-Texnologiya web design web designers web logos website designers websites design web sitesi yani yegan yem yeni yeni bir yox yüksek lisans zaman ziraat
Dekabr 2015
BE ÇA Ç CA C Ş B
« Noy   Fev »
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  

Blog Stats

  • 142. 130 hits

Enter your email address to follow this blog and receive notifications of new posts by email.

Digər 31. 743 izləyiciyə qoşulun

%d bloqqer bunu bəyənir: