Web Tasarımda Tipografinin Önemi

on

Web_Tasarmda_Tipografinin_yonemi

Tipografi doğal bir etki oluşturabilir, duyguları harekete geçirebilir, artistik, politik, felsefi bir fikri temsil edebilir yada bir kişi veya bir topluluğun kişilerini ifade edebilir.

Rahat ve geniş metin blokları için uygun olan, net ve fark edilebilir harf biçimlerinden, daha etkileyici ilgi çekici ve bu yüzden gazete manşetlerinde ve reklamlarda kullanılan biçimlere kadar değişik pek çok yazı tipi vardır.

Tipografi durağan değildir , sürekli gelişmeye devam eder. Günümüzde kullanılan yazı tipi ailelerinin (typeface) çoğu tarihin ilk dönemlerinde oluşturulan tasarımlara dayanır.  O dönemde yeni yeni kurulan matbaa endüstrisi , bugün hala geniş ölcüde kullanılan Roman büyük harflerini ve Carollingian küçük harflerini 15. yüzyılda Charlamagne’in tahra çıkmasıyla standart  biçimler olarak kabul edilmiştir.

Tipografi bir metin parçasının ahengini sağlar. Seçilen yazı tipi ailesi verilen mesaja ve bu mesajın verildiği topluluğa göre seçilmelidir. Yazı tipi ailesi seçiminde katı kurallar yoktur ancak yardımcı olacak teknik noktalar vardır.

Tasarımın diğer unsurları gibi yazı tipi ailesi seçimi de tasarımcının zevki, stili ve kişisel tercihleriyle birlikte mevcut moda akımlarına da bağlıdır, işte bu yüzden pek çok miktarda deneleme yapılabilir bir alandır. Günümüzde üniversitelerde başlıca bir ders olarak gösterilen tipografi, tasarımın önemli bir kısmını oluşturur.

Advertisements

Bir cavab yazın

Sistemə daxil olmaq üçün məlumatlarınızı daxil edin və ya ikonlardan birinə tıklayın:

WordPress.com Loqosu

WordPress.com hesabınızdan istifadə edərək şərh edirsinz. Çıxış /  Dəyişdir )

Google+ foto

Google+ hesabınızdan istifadə edərək şərh edirsinz. Çıxış /  Dəyişdir )

Twitter rəsmi

Twitter hesabınızdan istifadə edərək şərh edirsinz. Çıxış /  Dəyişdir )

Facebook fotosu

Facebook hesabınızdan istifadə edərək şərh edirsinz. Çıxış /  Dəyişdir )

%s qoşulma